O blogu

Witam Cię na mojej stronie o odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Tan poradnik jest podsumowaniem wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza oraz w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, a następnie w trakcie wykonywania zawodu adwokata.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

 • jak postępować w razie zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez Policję, a następnie oskarżenia o przestępstwo kierowania samochodem  w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu?

 • w jakich wypadkach można podważyć wiarygodność badania trzeźwości przy pomocy alkomatu?

 • jak przekonać Sąd do warunkowego umorzenia postępowania karnego, odstąpienia od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów lub orzeczenia jak najłagodniejszej kary w sprawie o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu?

 • czy możliwe jest zachowanie prawa jazdy pomimo popełnienia przestępstwa lub wykroczenia kierowania samochodem pod wpływem alkoholu?

Ten poradnik jest streszczeniem bloga jazdapopijanemu.pl. To na nim znajdziesz większość odpowiedzi na pytania, jakie sobie zadajesz w związku z zatrzymaniem prawa jazdy przez Policję.

Zachęcam również do zapoznania się ze wzorami pism procesowych w sprawach karnych o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu dostępnych na prowadzonej przeze mnie stronie wzory pism procesowych

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. Pytania, uwagi, komentarze proszę wpisać do ramki zamieszonej pod każdym z artykułów. Zapewniam, że Twój adres e- mail nie zostanie opublikowany.

Życzę miłej lektury.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 


6 odpowiedzi na O blogu

 1. Jarek pisze:

  Witam! Mam pytanie 29.10.1015 jadąc motorem o pojemności 125 zatrzymała mnie policja, tzn byłem juz w domu i podjechali pod garaz, zabrali mnie na komisariat zbadali alkomatem i wyszło 1,27 promila. Mam prawo jazdy kat.B, otóż w grudniu 2009r miałem zostałem zatrzymany autem, ale wtrdy nie miałem prawo jazdy, maiłem sprawe dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata i po tym upływie poszedłem na kurs i zrobiłem prawo jazy. moje pytanie brzy czy moge w jakis sposób strac sie oby moje prawo jazdy zostały wstrzymane tylko do roku i mogę przyjąc i zaproponowac inny wymiar kary dla siebie, tylko oby zakaz prowadzenie nie przekraczał roku. Prosze o jak najszybszą odpowiedz poniewaz za 2 dni prawdopodobnie bede rozmawiał z prokuratorem. Z góry dziękuje.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w Pana przypadku jest kilka wyjść z całej sytuacji. Po pierwsze może się Pan postarać o warunkowe umorzenie postępowania z zakazem prowadzenia pojazdów na okres 1 roku aby nie musiał Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo. Natomiast jeżeli chce Pan uniknąć czasu bez prawa jazdy może Pan również wnieść o dobrowolne poddanie się karze, gdzie najniższy zakaz wynosi 3 lata, ale z wyłączeniem kategorii pojazdów, do których uprawnia KAT B prawa jazdy. Oznacza to, że jeżeli Sąd przychyli się do Pana prośby, wówczas powinien odzyskać Pan z powrotem dokument prawa jazdy.

 2. bogucka pisze:

  Witam mój maż ma zatrzymane prawo jazdy za jazdę po promilach w I wydechu miał 0.11 a po 15 minutach 0.09 a po jeszcze 15 minutach miał 0.09 Dziś składał zeznania na policji i pani aspirant powiedziała ze prawdopodobnie dokument zostanie zwrócony ale ostatnie słowo należy do sadu a nie do niej nie zaproponowała żadnej kary ani kary grzywny na co mogę liczyć w tym przypadku na przychylność sadu bo zależy mi najbardziej na prawie jazdy jaki długi jest okres oczekiwania na wydanie dokumentu?Bardzo dzikuje za szybka odpowiedz

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, już wyjaśniam co miał na myśli Policjant, który przesłuchiwał Pani męża. Otóż Policja ma obowiązek w ciągu 7 dni od odebrania prawa jazdy kierowcy zwrócić dokument prawa jazdy kierowcy albo przekazać w tym terminie dokument prawa jazdy Sądowi Rejonowemu z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy. Sąd z kolei ma obowiązek w terminie 14 dni od otrzymania dokumentu prawa jazdy z Policji wydać postanowienie, w którym albo zatrzymuje dokument prawa jazdy albo nakazuje zwrócić go kierowcy. Postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jest zaskarżalne, to znaczy kierowca ma prawo złożyć na to postanowienie zażalenie w terminie 7 dni od jego otrzymania.

   Policjant, który prowadzi sprawę Pani męża zastosował częsta w Policji „spychologię”, to znaczy zdecydował wysłać odebrany Pani mężowi dokument prawa jazdy do Sądu z wnioskiem o jego zatrzymanie, by to Sąd podjął w tym zakresie decyzję. Pisząc o „spychologii” mam na uwadze to, że Policjant prowadzący w sprawie Pani męża postępowanie o wykroczenie prowadzenia auta w stanie po użyciu alkoholu mógł zarządzić zwrot dokumentu prawa jazdy Pani mężowi, jeśli ocenił, że zgromadzony materiał dowodowy nie daje podstaw do jego zatrzymania. Policjant wolał tymczasem zepchnąć z siebie tą decyzję i pozostawić ją Sądowi.

   Co powinie uczynić Pani mąż lub jego obrońca:
   1. jak najszybciej po ustaleniu, że dokument prawa jazdy został przekazany Sądowi złożyć na biurze podawczym Sądu (wysłanie listem poleconym zazwyczaj trwa dłużej) pismo – wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy i zwrócenie go kierowcy. W tym piśmie należy dokonać oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego w postaci protokołu badania trzeźwości Pani męża z dołączonymi do niego wydrukami z alkomatu w celu wykazania, że dowody te nie wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Pani męża wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w.
   2. w razie wydania przez Sąd postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy złożyć na to postanowienie zażalenie.

   Na koniec wspomnę jeszcze, że błąd pomiaru analizatora wydechu w warunkach terenowych może sięgać nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co oznacza, że przy najwyższym wyniku badania trzeźwości wynoszącym 0,11 mg/l alkoholu rzeczywiste stężenie alkoholu w organizmie kierowcy może być niższe o 0,03 mg/l od wyniku wskazanego przez analizator wydechu. Takie stanowisko wynika chociażby z wielu opinii biegłych do spraw maszyn i urządzeń elektronicznych, z którymi się spotkałem w trakcie mojej praktyki adwokackiej. Więcej na ten temat może Pani przeczytać w artykule wniosek do Sądu o zwrot dokumentu prawa jazdy przy najwyższym wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oraz w artykule zazalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy przy najwyższym wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu na prowadzonej przeze mnie stronie wzory pism procesowych w sprawach karnych

 3. Wojtek pisze:

  Witam jechałem autem i zostałem zatrzymany przez policję alkomat pokazał 0.29 mg/l oczywiście tedencja była puźniej malejąca na jaki wyrok moge liczyć 🙁

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Wojtku, standardowy wyrok w takiej sprawie – o przestępstwo kierowania samochodem po alkoholu z art.178 a par. 1 k.k. to kara grzywny rzędu 2-3 tyś zł. (ta zależy od Pana dochodów i majątku), świadczenie pieniężne 5000 zł. i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Z uwagi na niskie stężenie alkoholu, nieznacznie przekraczające próg 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie z zakazem prowadzenia samochodów na 1 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *