Zakaz prowadzenia samochodów na 3 lata

Zakaz prowadzenia samochodów na 3 lata – czy jest obligatoryjny? Tak, ale tylko w przypadku wydania przez Sąd wyroku skazującego. Wówczas Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 3 lat do lat 15 – to w przypadku pierwszej jazdy po alkoholu z art. 178a par 1 kk. Natomiast w przypadku drugiej jazdy pod wpływem alkoholu z art. 178a par  4 kk Sąd co do zasady orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – jeżeli jechałeś ponownie po alkoholu, więcej informacji o dożywotnim zakazie najdziesz klikając: czytaj dalej.

Jeżeli jechałeś pierwszy raz po alkoholu pozostań na tej stronie.

Zakaz prowadzenia samochodów na 3 lata – jak uzyskać krótszy zakaz?

Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów krótszy niż 3 lata. Stosując tę instytucję wobec kierowcy, który popełnił przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat, tj. na okres 1 roku lub 2 lat.  

Warunkowe umorzenie postępowania za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, polega na tym, że Sąd stwierdza, że kierowca popełnił zarzucany mu czyn tj. kierował samochodem po pijanemu, ale z uwagi na szczególne okoliczności, Sąd nie wydaje wyroku skazującego, ale wydaje wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne.

Kto ma szansę na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

O warunkowe umorzenie postępowania karnego, może ubiegać się jedynie kierowca niekarany za przestępstwo popełnione umyślnie. Aby Sąd mógł zastosować warunkowe umorzenie w sprawie o jazdę po pijanemu muszą wystąpić szczególne okoliczności, które wskazują, iż stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu nie jest znaczny. Dla przykładu kierowca jedynie przeparkował samochód, a zatem jechał samochodem jedynie kilkadziesiąt sekund. Oczywiście każdą sprawę należy przeanalizować indywidualnie. Może zdarzyć się sytuacja, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że kierowca nie ma szans na warunkowe umorzenie za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, ale głębsza analiza wskazuje, że zachowuje on szansę na warunkowe umorzenie i warto o to wnioskować.

Zadzwoń po bezpłatną konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

5/5 - (2 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Zakaz prowadzenia samochodów na 3 lata

 1. Szymon pisze:

  Pański prawnik prowadził moją sprawę. Po apelacji wyrok 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jaka jest procedura odzyskania prawa jazdy? Zakaz mam do grudnia. Kiedy mogę się spodziewać jakiegoś pisma z sądu, wydziału komunikacji?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam panie Szymonie, powinien Pan zgłosić się do Wydziału Komunikacji celem odebrania skierowania na badania lekarskie i psychotechniczne oraz na kurs reedukacyjny (ten kurs to nowy pomysł ustawodawcy, wcześniej go nie było). Następnie po dostarczeniu Wydziałowi Komunikacji zaświadczenia lekarskiego i od psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania samochodem oraz zaświadczenia o zakończeniu kursu reedukacyjnego powinien się Pan zapisać na egzamin na prawo jazdy.

   Proszę skontaktować się telefonicznie z moją kancelarią – przeprowadzimy Pan przez ten etap techniczny do egzaminu na prawo jazdy. Wykonujemy te czynności dla byłych klientów bez dodatkowych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *