Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

Rate this post

Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok w przypadku popełnienia przez kierowcę przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości jest możliwy tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego. Oznacza, to że jeżeli Sąd zgodzi się na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, to kierowca uniknie zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata.

Korzyści z warunkowego umorzenia za jazdę po alkoholu – jak uzyskać zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

Pierwszą korzyścią z warunkowego umorzenia postępowania karnego w sprawie o kierowanie pojazdem po alkoholu jest kwestia karalności sprawcy. Jeżeli Sąd warunkowo umorzy postępowanie karne wobec nietrzeźwego kierowcy, wówczas pozostaje on w świetle prawa osobą niekaraną. Natomiast jeżeli Sąd wyda wobec pijanego kierowcy wyrok skazujący, wówczas kierowca jest traktowany jako osoba karna. Kolejną korzyścią jest kwestia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania orzeczenie zakazu jest fakultatywne, tzn. Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu bądź orzec zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku lub 2 lat.

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego za jazdę samochodem po alkoholu orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nie jest obligatoryjne. Innymi słowy, Sąd może uznać, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą przesłanki do orzeczenia zakazu i może nie orzekać tego środka karnego. Jeżeli jednak Sąd uzna, że konieczne jest orzeczenie wobec nietrzeźwego kierowcy zakazu prowadzenia samochodów, wówczas może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

Więcej na temat zakazu prowadzenia pojazdów przy warunkowym umorzeniu postępowania znajduje się w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Jak widać jest kilka korzyści z warunkowego umorzenia za jazdę po alkoholu, szczególnie znaczenie krótszy zakaz niż przy wyroku skazującym, gdzie Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15.  Dlatego tez warto przeanalizować sprawę pod kątem warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o jazdę po alkoholu oraz pod wpływem środków odurzających. Zapraszamy do kontakt

Zadzwoń po bezpłatną konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *