Warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego – na czym polega?

W przypadku popełnienia przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem o jakie możesz się ubiegać.

Sąd warunkowo umarza postępowanie karne wyrokiem. Polega to na tym, że Sąd stwierdza fakt popełnienia przez Ciebie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Jednocześnie Sąd odstępuje od wydania wyroku skazującego za popełnione przez Ciebie przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i ukarania Cię za to przestępstwo ze względu na szczególne, łagodzące okoliczności popełnienia zarzucanego Tobie przestępstwa oraz ze względu na pozytywną ocenę Twojej osoby.

Wydając wyrok warunkowo umarzający postępowanie Sąd może ze względu na nieznaczny stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie przestępstwa oraz nieznaczny stopień zawinienia, a także ze względu na Twój dotychczasowy, zasługujący na aprobatę sposób życia, może odstąpić od orzekania wobec Ciebie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W przypadku wydania wyroku warunkowo umarzającego prowadzone przeciwko Tobie postępowania karnego zachowujesz status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie. Innymi słowy w świetle prawa pozostajesz osobą niekaraną. W Twojej karcie karnej będzie widniał zapis dotyczący wydanego wyroku, który ulega zatarciu z upływem okresu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

20 odpowiedzi na „Warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego – na czym polega?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Marcin pisze:

  Prowadząc osobówkę wydmuchałem 0,28 mg/l ,po chwili 0,26 .Prokurator wystąpił do Sądu o umorzenie postępowania i 1 rok zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mając kat. A,B,C czy mam szansę zatrzymania kat. B ? gdyż niezbędna mi jest do utrzymania pracy. Czy mogę o to prosić na posiedzeniu sądu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W mojej ocenie nie zdoła Pan przekonać Sądu do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów osobowych (kat. B prawa jazdy) i zakazu 1 roku na pozostałe kategorie pojazdów. Zgodnie z orzecznictwem Sadu Najwyższego Sąd nie powinien odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia tej kategorii pojazdów, którym w stanie nietrzeźwości poruszał się sprawca tego przestępstwa. Choć to może się wydać nieracjonalne, łatwiej będzie Panu przekonać Sąd do całkowitego odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy tak nieznacznym przekroczeniu dolnej granicy 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na takie rozstrzygnięcie Sądu, choć wymaga to bardzo dobrze uzasadnionego i przekonywującego wniosku do Sądu.

 3. Maciek pisze:

  Witam! napisalem do Pana maila z zapytaniem ale nie wiem czy mi Pan odpisze wiec pytam na forum tak w skrocie W listopadzie 2011r. zgodnie z art.178&1 kk mialem orzeczony zakaz prowadzenia na okres 12 mcy i grzywne 1000zl zadnej kary w zawieszeniu ani ograniczeniu wolnosci. Wszystko zaplacone w czasie prawo jazdy odebralem w 2012 r. wszystko jest ok zadnych zatargow z prawem. Po jakim czasie moge ubiegac sie o zatarcie skazania gdyz pracowalem jako zawodowy kierowca i pracodawca teraz wymaga zaswiadczenia o niekaralnosci. Wiem ze w tym roku zmienil sie przepis w ustawie o transporcie drogowym Poz.567 art.5 pkt2 i nie wymaga sie tego od kierowcy podejmujacego prace ale juz pewnie z przyzwyczajenia chce to miec i tu pojawil sie moj problem.

  • Witam, zgodnie z art. 107 par. 4 k.k. zatarcie skazania na karę grzywny następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od zapłacenia grzywny, może Pan jednak wnosić o zatarcie skazania już po upływie lat 3.

 4. Kuba pisze:

  Witam Panie Mariuszu
  Proszę o wyjaśnienie odnośnie wpisu do KRK odnośnie nowego przepisu który wszedł życie 9.11.2013r.

  Po 9 listopada 2013 roku, a nie 15 lipca 2014 roku jak podawały niektóre media) cyklista mający we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu nie będzie już przestępcą. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości będzie wykroczeniem, za które będzie groził areszt (od 5 do 30 dni) lub grzywna od 50 do 5000 złotych. Sąd będzie mógł (ale nie będzie musiał) orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego typu (np. niemechanicznych) lub wszystkich. Cyklista po odbyciu kary nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy, bo po wykroczeniu nie będzie pozostawał ślad w papierach Krajowego Rejestru Karnego. Do KRK nie wpisuje się bowiem informacji dotyczących wykroczeń.
  To znaczy, że jeśli ktoś został zatrzymany w 2012 po jeździe w stanie nietrzeźwym na rowerze i nie zostało odebrane prawo jazdy tylko kara grzywny została nałożona, która została od razu w całości zapłacona i był traktowany jako przestępcą i został wpisany do KRK , to teraz z automatu zostaje skreślony z KRK bo od 9.11.2013r. to już jest wykroczenie ,a nie przestępstwo i nie trzeba czekać, aż już 5 lat by mieć czysta kartotekę czy to z automatu zostanie wykreślone czy trzeba się udać do sadu i samemu sobie przypilnować by wykreślono to z KRK ? proszę o wyjaśnienie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zatarcie skazania, tj. wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego wpisu o przestępstwie prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości po 09.11.2013r. następuje z urzędu, a więc automatycznie, bez potrzeby uruchamiania przez skazanego procedury karnej w tym przedmiocie. Ja jednak doradzam złożenie do KRK wniosku o wykreślenie wpisu o karalności. Rzecz w tym, że w związku z nowelizacją Kodeksu Karnego z dniem 09.11.2013r. Krajowy Rejestr Karny ma mnóstwo pracy polegającej na wykreślaniu z kart karnych informacji o skazaniu za przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości. Zanim pracownicy KRK uporają się z ta pracą, może minąć nawet kilka miesięcy. Złożenie wniosku do KRK spowoduje, że wykreśleniem tego wpisu pracownicy KRK zajmie się w pierwszej kolejności, a skutek – wykreślenie wpisu z KRK osiągnie Pan w ciągu 2-3 tygodni.

 5. fcgvhb pisze:

  Panie Mariuszu bardzo mi pan pomógł.Bóg zapłać i wesołych świąt.

 6. seba pisze:

  Witam Panie Mariuszu
  Dnia z 24 na 25 grudnia 2013 okolo godziny 4 rano zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli wyjezdzajac samochodem na wstecznym biegu spod domu ze slepej uliczki oznaczona znakiem strefa zamieszkania. Nie zdazylem nawet z niej wyjechac. ( Dodam ze obecnie toczy sie postepowanie miedzy pierwotnymi wlascicielami wszystkich dzialek a gmina ktora nie wykupila od nich terenu pod ulice. ) Po przewiezieniu mnie na komisariat i dokonaniu pomiaru trzezwosci za pierwszym razem alkomat typu A2.0 wykazal 0,69 mg/l drugi po dwoch minutach wykazal 0,72 mg/l.
  Zostal mi postawiony zarzut z art. 178a§1KK. Zostalem wezwany na komende 27.12.2013 gdzie przyznalem sie dobrowolnie do winy i zostalo mi zabrane prawo jazdy na okres 24 miesiecy oraz po uzgodnieniu telefoniczny policjanta z prokuratorem na wlate grzywny w wysokosci 100 stawek dziennych kazda po 10 zl, plus koszty sadowe. Dodatkowo otrzymalem wezwanie na 30.12.2013 na stawienie sie w komedzie wojewodzniej na zdjecie odciskow palcow i zrobienie zdjec. Nigdy nie bylem karany mam 24 lata. Fakt ze wsiadlem za kierownice po kielichu spowodowany byl otrzymaniem telefonu od kolezanki mojej 16 letniej siostry ktora w tym czasie byla na drugim koncu mojej miejscowosci i nie byla wstanie wrocic o wlasnych silach do domu poniewaz czyms sie zatrula i wymiotowala, a kolezanka nie dalaby rady jej doprowadzic do domu. prosze o informacje czy istnieje mozliwosc odzyskania prawka i unikniecia kary ze wzgledu na ktores z w/w argumentow ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, wskazane przez Pana okoliczności mają znaczenie dla Pana odpowiedzialności karnej. Przy stężeniu 0,72 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,44 promila we krwi) nie uda się Panu przekonać Sądu do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy dobrze uzasadnionym wniosku o dobrowolne poddanie się karze i opisaniu tych okoliczności ma Pan szanse na zmniejszenie zakazu prowadzenia samochodów z 2 lat do 1 roku. Ma to dla Pana istotne znaczenie, gdyż przy rocznym zakazie prowadzenia pojazdów nie będzie Pan musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

 7. luke pisze:

  Witam, czyli w przypadku posiadania wyroku warunkowego umorzenia postepowania karnego, ma sie rozumiec ze ten wpis jest z automatu wymazywany z krk? tj wpis o warunkowym umorzeniu?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest wyrokiem skazującym. Jest to jedyny przypadek znany prawu karnemu, gdy pomimo popełnienia przestępstwa sprawca tego czynu pozostaje po prawomocnym wyroku osobą nie karana za przestępstwo. W wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sędzia stwierdza fakt popełnienia przestępstwa przez oskarżonego, ale jednocześnie go nie skazuje. W konsekwencji, po prawomocnym wyroku sprawca czynu zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo. Zapytany o karalność, w formie ustnego czy pisemnego oświadczenia ma pełne prawo stwierdzi, ze nigdy nie był karany za przestępstwo.

   W Krajowym Rejestrze Karnym, po prawomocnym wyroku, pojawi się zapis informujący, ze postępowanie karne wobec Jana Kowalskiego o czyn z art.178a par. 1 k.k. warunkowo umorzono na okres próby 1 albo 2 lata oraz orzeczono świadczenie pieniężne. Ten zapis w karcie karnej ulegnie całkowitemu usunięciu po okresie próby i dalszych 6 miesięcy licząc od uprawomocnienia się wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. Okres próby, o którym piszę, jest w skazany w wyroku i wynosi albo 1 rok albo 2 lata.

 8. moni pisze:

  mam pytanie 27 wrzesnia 2012 roku dostalam wyrok art 118 ust 2 ust z dnia 4 02 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyrok warunkowe umorzenie na okres proby 1 roku. kiedy znikne z kartoteki karnej ?

  • Witam, wpis do Krajowego Rejestru Karnego dotyczący wydanego wyroku wprowadzany jest z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Natomiast usunięcie wpisu z KRK następuje po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 9. josi83 pisze:

  Witam,
  06.05.2014 uprawomocnił się wyrok warunkowego umorzenia postępowania wobec mnie w sprawie karnej. 06.05.2015 upłynął roczny okres próby. Mam pytanie, kiedy mogę się starać o zatarcie? czy muszę odczekać 6 miesięcy?
  pozdrawiam

  • Witam, informacja o wydanym wobec Pani wyroku warunkowo umarzającym postępowanie zostanie usunięta z Krajowego Rejestru Karnego z mocy prawa po 6 miesiącach od upływu okresu próby. Nie musi Pani składać żadnego wniosku o zatarcie skzania. Po upływie 6 miesięcy z Pani karty karnej zostanie usunięta informacja o wydanym wyroku.

 10. Robert pisze:

  Witam
  Mam warunkowo umorzone postępowanie czy pracodawca jesli to zauważy ma prawo ze względu na to mnie nie przyjąć

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   instytucja warunkowe umorzenia charakteryzuje się tym, iż osoba wobec której Sąd zastosował tą instytucję jest osobą niekaraną za przestępstwo. Co więcej, jeżeli osoba, wobec której postępowanie karne zostało warunkowo umorzone może bez żadnych problemów uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Jednakże, jeżeli osoba taka chciałaby uzyskać kartę karną, wówczas wpis o warunkowym umorzeniu będzie widniał i nie będzie pieczątki nie figuruje.

 11. tomek86 pisze:

  mnialem wypadek drogowy pod wplywem alk. 2 miesiace temu zabrano mi prawo jazdy nigdy nie bylem karany ani notowany w wypadku uczestniczylem tylko ja w szpitalu spedzilem 3dni na jaka kare mam sie przygotowac i na ile strace prawo jazdy? czy mozna wogole prawko odzyskac predzej?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   jeżeli nie było osób pokrzywdzonych w całym zajściu, wówczas Pana zachowanie wypełniło znamiona przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenia stworzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z tym za jadę po alkoholu grozi Pani zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, świadczenie pieniężne w kwocie minimalnej 5000 zł, kara grzywny lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


2 × = 18