Koniec zakazu prowadzenia pojazdów

Jedną z ważniejszych kwestii, dla każdego kierowcy zatrzymanego za jazdę po alkoholu, który ma orzeczony sądowy zakaz jest kwestia jak ustalić koniec zakazu prowadzenia pojazdów.

Koniec zakazu prowadzenia pojazdów – do kiedy trwa zakaz?

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wobec kierowcy zatrzymanego za jazdę po alkoholu biegnie od:

    • dnia faktycznego zatrzymania dokumentu przez Policję – zazwyczaj jest to dzień, kiedy kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów,

Najlepiej jest to zilustrować na przykładzie:

Kierowca w dniu 1 czerwca 2017 roku został zatrzymany za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, gdzie najwyższy wynik wskazał 1 promil alkoholu we krwi. Sąd w dniu 1 sierpnia 2017 roku wydał wyrok skazujący, w którym uznał kierowcę za winnego zarzucanego mu przestępstwa i orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Sąd w tym samym wyroku zaliczył oskarżonemu okres od kiedy był fizycznie pozbawiony prawa jazdy, tj. od dnia 1 czerwca 2017 roku. W związku z powyższym 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał kierowcę od dnia 1 czerwca 2017 roku. Natomiast koniec zakazu prowadzenia pojazdów przypadnie na dzień 1 czerwca 2020 roku.

koniec zakazu prowadzenia pojazdów

    • dnia zwrotu prawa jazdy do wydziału komunikacji przez kierowcę, który w dniu kontroli nie posiadał przy sobie prawa jazdy – w takim przypadku Sąd w wyroku zobowiąże go do zwrotu dokumentu prawa jazdy do właściwego wydziału komunikacji. Zatem orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów będzie liczony od dnia zwrotu prawa jazdy do wydziału komunikacji,
    • dnia uprawomocnienia się wyroku – w sytuacji gdy kierowca zgubił dokument prawa jazdy i nie wyrobił nowego dokumentu lub gdy nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Zadzwoń po bezpłatną konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *