Kiedy Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne?

Rate this post

Zgodnie z art. 66 § 1 k.k. podstawowym warunkiem przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego jest uprzednia niekaralność sprawcy za jakiekolwiek przestępstwo popełnione umyślnie.

Jeżeli pijany kierowca był karany za przestępstwo popełnione umyślnie, wówczas nie może starać się o warunkowe umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.

Zgodnie z art.66§1 k.k. warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe gdy:

 • stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie przestępstwa jazdy po alkoholu jest nieznaczny, tj. wówczas gdy: zagrożenie jakie stworzyłeś dla bezpieczeństwa w komunikacji było nieznaczne, oraz to czy prowadziłeś samochód w centrum miasta, czy na drodze o znikomym natężeniu ruchu, godzina o jakiej prowadziłeś samochód, jak również czy była to rutynowa kontrola trzeźwości i inne

 • stopień zawinienia popełnionego przez Ciebie przestępstwa jazdy po alkoholu jest nieznaczny. Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim powód jaki skłonił Cię do prowadzenia samochodu pomimo spożytego alkoholu

 • dotychczasowy, zasługujący na aprobatę sposób życia sprawcy czynu jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. Sąd bierze pod uwagę m.in. czy utrzymujesz rodzinę, czy masz stałą pracę na podstawie przedłożonych przez Ciebie dokumentów

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

90 odpowiedzi na Kiedy Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Student pisze:

  Dzień dobry. Dzisiaj zostałem zatrzymany do wyrywkowej kontroli trzeźwości w miejscu o małym natężeniu ruchu znajdującym się na skraju miasta (godzina 6:30). Podczas pomiaru wyszło 0,27 mg, lekko ponad 0,5 promila czyli na granicy wykroczenia i przestępstwa. Dzień wcześniej na grillu wypiłem 4 piwa i nie zdarzyłem do końca wytrzeźwieć. Jestem studentem i grożąca mi kara pozbawienia uprawnień oraz ewentualna grzywna jest bardzo dotkliwą karą. Nie byłem nigdy karany, nawet mandatem za przekroczenie predkości itp. Stąd mam pytanie, czy mój wniosek o warunkowe umorzenie postępowania ma jakieś szanse powodzenia oraz czy znajduje się gdzieś wzór takiego wniosku.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź w mojej sprawie.

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan złożyć wniosek o warunkowe umarzenie postępowania. Jeżeli Pana sprawa jest już w Sądzie, to powinien Pan złożyć wiosek o warunkowe umorzenie postępowanie karnego. W złożonym do Sądu wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości i inne. Powinien Pan również opisać Sądowi dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne. Również powinien Pan napisać, dlaczego nie może być Pan karany za przestępstwo popełnione umyślnie, a wyrok skazujący będzie równał się ze zwolnieniem z pracy albo znacznie utrudni szukanie Panu pracy, gdyż pracodawcy od kandydatów na dane stanowisko wymagają przełożenia zaświadczenia o niekaralności.

 3. ToNieJa pisze:

  sytuacja jest następująca:
  kobietę 27 lat, mającej własną działalność – minimalny dochód, złapano na rowerze [0,67 promila], przyznała się, na komisariacie po sporządzeniu protokołu wymierzono jej karę 3000zł i dwa lata zakazu jazdy na rowerze; czy w momencie gdy podpisała przyjęcie kary jest jeszcze możliwość warunkowego umorzenia postępowania, czy już za późno na jakiekolwiek działania?
  pozdrawiam

  • ToNieJa pisze:

   Dodatkowo, ponieważ nosi to znamiona przestępstwa, jak wygląda to z jej kartoteką – tzn. czy jest już osobą uznawaną za karaną i co za tym idzie musi przedstawiać to ewentualnemu pracodawcy, jakie ewentualne inne konsekwencje?

  • W sytuacji, którą Pan opisuje można cofnąć zgodę wyrażoną podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego. Jeżeli sprawa jest w Prokuraturze, wówczas zgodę na cofnięcie należy wysłać do Prokuratury, natomiast jeżeli sprawa jest już w Sądzie, to cofnięcie zgody należy wysłać do Sądu. Wraz z cofnięciem zgody na skazanie, można wysłać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. We wniosku należy opisać wszystkie okoliczności prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości tj. pora oraz miejsce prowadzenia roweru, jakie natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych wówczas panowało, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości i inne. Są to przykładowe okoliczności jakie Sąd bierze pod uwagę rozważając czy warunkowo umorzy prowadzone postępowanie.
   Jeżeli w opisywanej sprawie zapadłby wyrok skazujący orzekający karę grzywny, to osoba o której Pan pisze będzie osobą karaną. Zapis w karcie karnej dotyczący wydanego wyroku będzie widniał przez 5 lat od momentu zapłaty grzywny. Natomiast w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie osoba będzie w świetle prawa niekarana za przestępstwo popełnione umyślnie.

 4. Krystyna pisze:

  Witam,
  Bardzo proszę o poradę, mój syn około godz. 4.35 w Warszawie na drodze publicznej prowadził rower będąc w stanie po użyciu alkoholu (I BADANIE 0,11 mg/l, II badanie 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Syn studiuje i nie był nigdy karany, jest na naszym utrzymaniu, czy jest jakaś szansa na umorzenie sprawy. Co musiałabym napisać we wniosku.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Proszę się nie martwic o karalność Pani syna. Prowadzenie roweru w stanie po użyciu alkoholu, tj. przy stężeniu 0,11-0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie jest przestępstwem. Jest jedynie wykroczeniem. Uznanie Pani syna za winnego tego wykroczenia nie spowoduje, że stanie się osoba karaną, gdyż karalność i karta karna dotyczą jedynie przestępstw a nie wykroczeń. W świetle prawa prowadzenie roweru w stanie po użyciu alkoholu jest zrównane z np. przekroczeniem prędkości samochodem czy nieprawidłowym parkowaniem pojazdu.

 5. Pawel pisze:

  Witam, bardzo nurtuje mnie ten temat i chciałbym zasięgnąć porady. Mianowicie, jechałem po spożyciu alkoholu była godzina 01:00, zostałem zatrzymany przez policję i odwieziony na komendę. Wynik jaki pokazała aparatura pomiarowa to 0,88 mg. Jestem osobą nie karaną, mam na utrzymaniu rodzinę, a moja praca opiera się na jeździe samochodem. Tak jak wyżej, jechałem późno w nocy, poza miastem kiedy ruch był praktycznie zerowy. Czy mam jakiekolwiek szanse na warunkowe umorzenie sprawy? Jeżeli nie to jakiej mogę spodziewać się kary i w jaki sposób mogę prosić o maksymalne obniżenie wyroku? Cała sprawa miała miejsce 2 dni temu i jeszcze nie dostałem żadnego wezwania.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   ),88 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu to za duży wynik badania trzeźwości, by miał Pan realna szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego bez orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów. Co więcej będzie Panu bardzo trudno uzyskać 1 rok zakazu – prokurator prawdopodobnie będzie żądał orzeczenia wobec Pana 2 lat zakazu prowadzenia samochodów.

 6. Paweł pisze:

  Witam , bardzo proszę o poradę .Zostałem zatrzymany na rutynowej kontroli ,w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu wynosila 0.30 promila ,jechałem drogą wiejska,mało ruchliwa ,o godzinie 18;45. Mieszkam na wsi ,do pracy musze dojeżdżać 12 km ,prawo jazdy jest mi niezbędne do codziennego życia ,rodzina jest na moim utrzymaniu .Wczesniej nie byłem karany ,posiadam prawo jazdy kategorii A,B,C,E. Czy mogę ubiegać się o umorzenie i jaka kara moze zostać nałożona ?

  • Witam, wynik który Pan podał jest w mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, skoro został Pan przebadany alkomatem. Przy takim wyniku może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, w którym uzasadni Pan odstąpienie przez Sąd od orzekania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

 7. Aleksandra pisze:

  Witam!
  Chciała bym się dowiedzieć czy są s realna szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego bez orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów. W dzień do obiadu wypiłam ok 2 lampek wina a wieczorem wracałam do domu od siostry, gdy zostałam zatrzymana na rutynową kontrolę po przebadaniu alkomatem wyszło ze mam 0.15mg po 15 min. 0.09. mg. Trzeciego pomiaru nie było. Nigdy nie byłam karana, nie dostałam mandatu, nawet kontrolę drogową miałam pierwszy raz w życiu:-) Posiadam prawo jazdy od 5 lat. jestem osoba odpowiedzialną nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Czuję się moralnie „zgwałcona” gdyż wedle wyników gdybym została zbadana 15 min. później spokojnie mogła bym wracać do domu. Prowadzę swoją działalność i często dojeżdżam do klienta co w momencie zatrzymania mi prawa jazdy zostało uniemożliwione.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, popełniła Pani wykroczenie a nie przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Warunkowe umorzenie dotyczy jedynie postępowania karnego o przestępstwo. Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia nie zna instytucji warunkowego umorzenia postępowania Karnego.

   W Pani sytuacji powinna Pani złożyć w Sądzie (po wpłynięciu do Sadu wniosku o ukaranie z Policji) wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie, a w nim zaproponować Sądowi wymierzenie Pani kary grzywny, a jednocześnie odstąpienie przez Sąd na podstawie art.39 par.1 k.w.od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

 8. Nieświadomy pisze:

  Witam
  Nie wiem co mi grozi za prowadzenie samochodu po spożyciu ? w sobotę wipiłem 4 piwka ostatniego skończyłem około 22 a w niedzielę wybierałem się do szkoły na 8 zostałem zatrzymany na rutynową kontrolę trzeźwości najpierw szybkim alkomatem który wskazał alkohol następny test został przeprowadzony z wydrukiem gdzie wynik był 0.21 w wydychanym powietrzu była to godzina 07:47 bardzo się zdziwiłem wręcz nawet nie wierzyłem drugi test o godzinie 08:15 wykazał 0.18 zatrzymali mi prawo jazdy kat”B” gdybym wiedział ,że tyle wyjdzie nigdy bym nie wsiadł do samochodu czułem się dobrze nic nie wskazywało że mam jakieś promile ah moje pytanie jest takie co mi grozi za ten czyn?? jak mogę zachować prawo jazdy kat”B” jest mi potrzebne do dojazdu do pracy ponieważ moje miejsce pracy jest na takiej wiosce iż trudno tam dojechać.
  Dodam że byłem już karany za jazdę po alkoholu jakieś 10 lat temu czy to dalej będzie konfigurować w aktach?? z góry dziękuje

  • Popełnił Pan wykroczenie, bo rozumiem, że podane w poście wartości (0,21, 0,18) są wyrażone w mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu? Wykroczenie można popełnić również nieumyślnie, więc niestety nie wytłumaczy się Pan przed Sądem, że był Pan nieświadomy. Wszystkie okoliczności, o których Pan pisze mają duże znaczenie dla wymiaru kary. Przy odpowiednich argumentach można w tej sprawie walczyć o zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy i kilkaset złotych grzywny (im większe zarobki, tym grzywna wyższa). Co do starej sprawy, jeśli wykonał Pan szybko wszystkie obowiązki nałożone przez Sąd, to ta sprawa na pewno jest już wykreślona z kartoteki karnej (zatarta).

 9. Nieświadomy pisze:

  Dziękuje bardzo za przybliżenie sprawy .Co to jest świadectwo ?? przymnie była rozmowa owych policjantów ,że nie mają przy sobie(ważnych) jeden z policjantów gdzieś dzwonił pytać się czy mają podobno mają czy to cokolwiek mogło by mi pomóc ?? Jeszcze jedno na internecie wpadłem na filmik który ukazuje wadliwość Alco-sensor IV mianowicie ukazane jest że po zjedzeniu chleba wynik wychodzi pozytywny zastanawiam się czy to prawda .
  Pozdrawiam

  • Proszę Pana,
   Policjanci najprawdopodobniej rozmawiali o świadectwie wzorcowania. Jest to dokument, który potwierdza, że alkomat jest sprawny. Musi być ono uaktualniane co pół roku. Jeśli okazałoby się, że nie mają aktualnego świadectwa wzorcowania do alkomatu, którym Pana badali to by oznaczało, że nie da się sprawdzić, czy uzyskane wyniki są wiarygodne. Co do eksperymentu z chlebem Alcosensor IV, którym był Pan badany nie rozróżnia alkoholu resztkowego znajdującego się w jamie ustnej przez kilka minut po wypiciu łyka piwa lub zjedzeniu czekoladki z wódką czy jakiegoś innego produktu gdzie może być odrobina alkoholu, od alkoholu krążącego we krwi badanego. Z tego względu badanie należy zawsze powtórzyć po kilkunastu minutach. Co do sprawdzenia aktualności świadectwa wzorcowania należy zapoznać się z aktami sprawy.

 10. Darek pisze:

  Witam, zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości, badanie wykazało 0,60 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Poprzedniego dnia piłem po południu piwo. Rano otrzymałem telefon od swojej 76 – letniej schorowanej matki, która zawiadomiła mnie, że bardzo źle się czuje. Mieszka 35 km od mojego miejsca zamieszkania. Nie czułem się pijany, wsiadłem do samochodu i po 25 km drogi zostałem zatrzymany. Nadmieniam, że w miejscowości zamieszkanej przez matkę posiadam pole o powierzchni 2,5 ha, z którego się utrzymuję. Dochód z letniego utargu rozkładam na cały rok. 15 lat temu miałem zatrzymane prawo jazdy w podobnych okolicznościach. Chciałem się dobrowolnie poddać karze, ale policjanci podczas przesłuchania zasugerowali mi, żeby sąd rozstrzygnął moje przestępstwo, ze względu ma możliwość zmniejszenia kary. Wczoraj dostałem zawiadomienie o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu z art. 178a paragraf 4kk w zw. z art. 178a paragraf 1. Co mi grozi? Czy mam szanse ubiegać się o zmniejszenie wyroku? Skąd wziąć wzór wniosku? Czy jest mi potrzebny prawnik? Proszę o odpowiedź.

  • Witam, przede wszystkim należy zweryfikować czy słusznie został Pan oskarżony o czyn z art. 178a § 4 k.k. Ten artykuł Kodeksu karnego dotyczy osób, które drugi i kolejny raz wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu. Przestępstwo ponownego prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości popełnia jedynie sprawca, w którego karcie karnej, w momencie wydania „nowego” wyroku skazującego, widnieje aktualna informacja o poprzednim skazaniu za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Skoro Pan popełnił poprzedni czyn już kilkanaście lat temu to przestępstwo powinno ulec już zatarciu i wykreśleniu z karty karnej. Niestety, często zdarza się, że dane w Krajowym Rejestrze Karnym są nieaktualne i dlatego Prokurator wprowadził do zarzutu również art. 178a § 4 k.k. W Pana sytuacji należy dokładnie przeanalizować i ocenić kwestię zatarcia, bo być może z jakiś względów przestępstwo nie zatarło się do chwili obecnej. Jeśli rzeczywiście okaże się, że to Pana kolejne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości do grozi Panu 3-5 lat zakazu prowadzenia pojazdów, a co gorsza, zachodzi duże ryzyko orzeczenia wobec Pana kilku miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności (więzienia bez zawieszenia). Z tego względu proponuję jak najszybciej zapoznać się z aktami sprawy i przeanalizować Pana sytuację. Oczywiście okoliczności, o których Pan pisał mają duże znaczenie, ale i tak istnieje ryzyko orzeczenia wobec Pana kary pozbawienia wolności.

 11. Sebastian pisze:

  Witam, w dniu dzisiejszym o godzinie 7.25 rano podczas rutynowej kontroli alkomatem stwierdzono u mnie wynik 0,13 mg w wydychanym powietrzu, po kilku minutach 0,11 mg z tendencją spadkową. Zatrzymano moje prawo jazdy i wystawiono pokwitowanie. Podałem swój numer telefonu i powiedziano mi że ktoś się odezwie. Chciałem zapytać czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania i gdzie go złożyć/zaadresować?
  Dziękuję.

  • Witam, w prawie wykroczeń nie występuje instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego inaczej niż w przypadku prawa karnego. W Pana sytuacji może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku należy opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, powód kontroli. Ponadto powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 12. Martin pisze:

  witam, 2.08 mialem taka sytuacje i prosze o pomoc. Bylem na wczasach, moj samochod byl zaparkowany na parkingu wlasciciela hotelu, tak ze zastawial kilka samochodow oczywiscie za zgoda wszystkich kierowcow. O godzinie 11 jeden z kierowcow poprosil zebym cofnol samochodem 2 metry tak zeby on mogl wyjechac , cofnelem na chodnik tuz przy parkingu , nikomu nie zastawialem przejscia nie zagrazalem nie tamowalem ruchu, wszystko bylo zgodnie z przepisami. Nagle podszedl policjant i kazal dmuchnac w alkomat , wykazalo 0.36 mg, zabral prawo jazdy . w miedzy czasie powiedzial ze chodnik nalezy juz do ulicy i prawo jazdy zabiera mi zgodnie z przepisami. na komisariacie nie skorzystalem z dobrowolnego poddania sie karze , chce zeznawac przed sadem. czy w tej sytuacji moge ubiegac sie o warunkowe umorzenie postepowania lub o jak najlagodniejsza kare , w tym przypadku 1 rok zakazu prowadzenia pojazdu plus grzywna. Prosze o dopowiedz

  • Witam, w Pana przypadku może Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich doszło do Pana zatrzymania przez Policję. Powinien Pan podkreślić, że nie chciał Pan nigdzie jechać samochodem, a tylko chciał Pan przepakować samochód o kilka metrów. Wobec tego zagrożenie jakie Pan stworzył dla bezpieczeństwa w komunikacji trwało zaledwie kilkanaście sekund. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku np. utrata pracy.

 13. BŁAŻEJ pisze:

  Witam serdecznie. 5 sierpnia o poranku moja mama w drodze do pracy została zatrzymana do kontroli trzeźwości. Jako, że dzień wcześniej wypiła kilka lampek wina wydmuchała 0,12 promila w pierwszym dmuchnięciu a po 15 min 0,11. Policjant zatrzymał prawo jazdy. Jako, że jest to wykroczenie zaproponowano jej grzywnę 300 zł i zatrzymane prawko na 6 miesięcy. Czytając informacje na Waszej stronie namówiłem mamę aby złożyła odpowiedni wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdyż mama ma już 57 lat i mogłaby mieć problem aby przejść obowiązkowe badania w WOMP co wiązałoby się z dożywotnią utratą prawa jazdy. Dziś mamy już 15 października. Minęło już 2,5 miesiąca od momentu zatrzymania prawa jazdy. Mama rozpacza i zaczyna żałować że dała mi się namówić na złożenie tego wniosku bo nie ma żadnego odzewu z sądu i boi się że sprawa się przeciągnie. Proszę zatem powiedzieć:

  1. Kiedy możemy spodziewać się rozprawy? (mama mieszka w Bytomiu, woj. śląskie)
  2. Czy policja/wydział komunikacji będzie musiał zwrócić prawo jazdy jeśli od daty jego zatrzymania minie 6 miesięcy? (policjant zaproponował takie sankcje na przesłuchaniu)
  3. Czy można w jakiś sposób ponaglić sąd do wyznaczenia rozprawy w tak błachej sprawie?
  4. I czy mama może starać się o zwrócenie dokumentu prawa jazdy od policji/ wydziału komunikacji DO CZASU ROZPRAWY SĄDOWEJ?

  Pisze bo naprawde szkoda mi mamy. To dobra kobieta, pielęgniarka, pomaga innym po godzinach pracy w sposób bezinteresowny. Bardzo przeżywa to co się stało. Posiadała prawo jazdy od przeszło 30 lat i tylko 1 raz w zyciu dostala mandat za złe parkowanie. Bardzo mi jej szkoda i sam czuje się winny, że doradziłem jej takie rozwiązanie problemu. Mogła rzeczywiście pójść na to dobrowolne poddanie sie karze i pewnie bylo by juz po sprawie. Bardzo prosze o pomoc i odpowiedz na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności zauważyłem, że błędnie nazwaliście wniosek. Pana mama popełniła wykroczenie a nie przestępstwo. Wniosek o warunkowe umorzenie dotyczy postępowania karnego o przestępstwo a nie wykroczenie. Od razu jednak uspokajam, nic złego się nie stało. proponuje, by Pana mama wysłała do Sądu pismo, w którym sprecyzuje, że jej intencją było zawnioskowanie o dobrowolne poddanie się karze a nie o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W tym samym piśmie Pana mama powinna zaproponować wymierzenie jej kary grzywny i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w.

   W tym samym piśmie Pana mama powinna zwrócić się do Sądu z wnioskiem o pilne wyznaczenie terminu rozprawy. Po tygodniu powinna wysłać koleją prośbę. Po kolejnym tygodniu kolejną prośbę. Po 2-3 pismach najprawdopodobniej Sąd wyznaczy rozprawę.

 14. Martin pisze:

  witam, mam jeszcze jedno pytanie. rozprawe mam wyznaczona na 2 grudnia . czy do czasu rozprawy i uprawomocnienia sie wyroku posiadam nadal uprawnienia do kierowania pojazdem?

 15. Martin pisze:

  jeszcze jedno, mam prawo ubiegac sie o obronce z urzedu ? jestem uczniem, nie posiadam pracy , ani tez zadnego majatku, nieruchomoci

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Tak, może Pan złożyć do Sądu wniosek o przyznanie adwokata z urzędu, do wniosku proszę załączyć wypełniony druk oświadczenia o stanie majątkowym i dochodach – taki druk jest dostępny w Sądzie w sekretariacie lub na stronie internetowej Sądu.

 16. Leszek pisze:

  Witam, 3 listopada o 6.30 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości. Pierwszy wynik 0,11 mg/l drugi 0.09 mg/l. Pracuje jako kierowca i mimo moich wyjasnien za popełnione wykroczenie policjant zaproponował mi 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów kat.b oraz 1000zł. Nie zgodziłem się na to i sprawa trafi do sądu. Nie byłem jeszcze karany i jest to jedyne moje źródło utrzymania. Czy jest możliwość że sąd odstąpi od zakazu prowadzenia pojazdów?

  • Witam, jeżeli nie wyraził Pan zgody na karę zaproponowaną prze Policję, gdyż uważa Pan że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy jest zbyt surowy, to może Pan złożyć do Sądu (jak tylko akta Pana sprawy zostaną wysłane do Sądu i sprawie zostanie nadana sygnatura akt) wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. Szanse na odstąpienie przez Sąd od orzekania zakazu zależą w dużej mierze od okoliczności w jakich popełnił Pan zarzucane wykroczenie oraz od stopnia społecznej szkodliwości popełnionego czynu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan napisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 17. Karol pisze:

  Witam 10 listopada ok godziny 12.40 zostałem w niewielkim mieście (ok. 20 tyś mieszkańców) zatrzymany przez patrol policji, ruch nie był duży. policjanci dali mi alkomat do dmuchania pierwszy wynik 0,27 mg a po kilku minutach 0,31mg tego dnia nic nie piłem i dlatego nie wiem dlaczego wynik wzrósł, policjant powiedział mi że możliwe że przez stres. Zatrzymali mi prawo jazdy.Nigdy wcześniej nie miałem zatrzymanego prawa jazdy ani nie byłem za nic karany, na kącie nie posiadam również żadnych punktów karnych. Mam pytanie czy w takiej sytuacji mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania? Dodam że zależy mi na prawie jazdy bo miałęm kat. c i c+e a teraz właśnie kończyłem kurs kwalifikacji wstepnej aby uzyskać wszystkie uprawnienia i zacząć pracę kierowcy ciężarówki. czy istnieje taka możliwość zeby sąd przychylił sie do mojego wniosku i ile mniej wiecej bedę czekał na list z komendy w sprawie przesłuchania? Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w opisanych przez Pana okolicznościach ma Pan spora szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, choćby z uwagi na niewielkie przekroczenie progu nietrzeźwości (przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości zaczyna się od 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a Pana najwyższy wynik to 0,31 mg/l, co stanowi przekroczenie o zaledwie 0,05 mg/l) Co do zakazu prowadzenia pojazdów, to ma Pan szansę na:
   – całkowite odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych
   albo
   – wyłączenie spod zakazu prowadzenia pojazdów ciężarówek z przyczepa, a więc kat. c i c+e prawa jazdy. Na osobowe miałby Pan wówczas zakaz na 1 rok, a więc bez konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

   W sprawie Pana przesłuchania, to polecam by Pan sam zadzwonił do Komisariatu Policji i ustalił z Policjantem prowadzącym Pana sprawę termin Pana przesłuchania. Na Pana miejscu przygotowałbym na to przesłuchanie pisemny wniosek do Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego i złożyłbym ten wniosek do akt podczas przesłuchania na Policji. Policjant przyjmie Pana wniosek, odnotowując ten fakt w protokole Pana przesłuchania i załączy wniosek do akt. Dzięki temu Prokurator, który otrzyma z Policji Pana akta zapozna się ze znajdującym się w tych aktach Pana wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 18. Jarek pisze:

  Ile jest czasu na warunkowe umorzenie postepowania karnego od daty zdarzenia?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w polskiej procedurze karnej obowiązuje wyrażona w art.5 par. 2 k.p.k. zasada nakazująca organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości rozstrzygać wszelkie nie dające się usunąć wątpliwości na korzyść oskarżonego. Z pana opisu wynika, że nie został pan ujęty na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, a jednocześnie wskazał Pan, że po zaparkowaniu auta spożył Pan alkohol (znajduje to zresztą potwierdzenie w rosnących wynikach stężenia alkoholu – faza wchłaniania alkoholu do organizmu). Decydujące w Pana sprawie są zeznania świadka, który widział Pana kierującego samochodem i w związku z podejrzeniem, że jest pan pijany wezwał Policję. Jak w każdej sprawie, tak i w tej „diabeł tkwi w szczegółach”, stąd konieczne jest jak najszybsze zapoznanie się przez pana z zeznaniami tego świadka. Stanie się to możliwe od razu po przedstawieniu panu na Policji zarzutu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, wówczas stanie się Pan podejrzanym i nabędzie Pan prawo do wglądu w akta sprawy. W tych właśnie zeznaniach powinien Pan zwrócić uwagę na to, jak opisał Pana świadek, który wezwał Policję, w szczególności, czy według jego zeznań styl Pana jazdy ewidentnie wskazywał na Pan nietrzeźwość, czy były to jedynie podejrzenia tego świadka, skąd tych podejrzeń nabrał.

   Odpowiadając na Pana pytanie, oczywiście samo siedzenie w stanie nietrzeźwości w nieruchomym samochodzie, nawet z włączonym silnikiem nie stanowi przestępstwa, gdyż do popełnienia przestępstwa z art.178a par. 1 k.k. konieczne jest prowadzenia auta, a więc jego ruch.

   Co do Pana drugiego pytania, to przepisy procedury karnej nie wskazują terminu liczonego od czynu, do którego możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego. Problem jednak w tym, że w razie uznania przez Sąd, że popełnił Pan zarzucane przestępstwo ma Pan małe szanse na takie rozstrzygnięcie z uwagi na znaczny stopień nietrzeźwości.

 19. Mariusz pisze:

  Dzień dobry. Mój przypadek wygląda tak;
  Dnia 23 października 2014 roku o godzinie 2:50 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej, badanie alkomatem wykazało 0,16, po czym pojechaliśmy na komisariat i tam miałem dwa badania, wykazało 0,17 i kolejne 0,15.
  Dnia 17 listopada 2014 zostałem wezwany na komisariat celem złożenia zeznań, policjant zapytał czy poddaje się dobrowolnie karze i ogłosił wysokość kary zaproponowanej przez sąd. Było to 700 zł kary grzywny i 18 miesięcy zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi. Nie przyjąłem zaproponowanej kary, ponieważ uważam ze jest zbyt wysoka do mojego wykroczenia. aktualnie czekam na wezwanie na rozprawę sądową.
  1. Czy możliwa jest tak wysoka kara za to wykroczenie?
  2. Czy jest możliwość odstąpienia przez sad od kary zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi? np. za wyższą kare grzywny, wpłata na cel ofiar wypadków
  Dodam ze jestem jedynym żywicielem rodziny, mam małe dziecko, dom, kredyt, zarabiam najniższą krajową-tak jak wymieniłem mam ciężką sytuacje rodzinną- aktualnie brak możliwości dojazdu do pracy, którą mogę stracić. Nigdy wcześniej nie byłem karany za jazdę po spożyciu alkoholu.
  Czy to są wystarczające argumenty by coś zdziałać w tej sprawie.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Witam, zgodnie z kodeksem wykroczeń za prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat bądź na podstawi art. 39 par 1 k.w. odstąpić od orzekania zakazu. W związku z powyższym Policjant mógł zaproponować Panu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 18 miesięcy. Co nie zmienia faktu, że przy Pana wynikach jest to bardzo surowa propozycja. Szczególnie, że jak Pan pisze jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo czy wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
   Jak tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie (czyli sprawie zostanie nadana sygnatura akt – można to ustalić telefonicznie w Sądzie) to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego przez Pana wykroczenia, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymywania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan napisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 20. Mateoz pisze:

  Witam.
  Miesiąc temu zatrzymano mnie po godzinie 1 w nocy za jazde pod wplywem, byłem po jednym piwie po ponad połtora godzinnym czasie oczekiwania po wypiciu wsiadłem do samochodu, po czym od razu po zawróceniu z miejsca parkingowego zatrzymała mnie policja. Powodem zatrzymania był „dziwny manewr zawracania” co było zwykłym zawracaniem „na 3” bo jak można się domyśleć po takiej ilości i czasie nic nie czułem i prowadziłem normalnie, niestety alkomat pokazał 0.10mg więc niestety „próg”.
  Po miesiącu czasu otrzymałem wyrok droga pocztowa, ponieważ nie byłem wcześniej karany z wyrokiem
  „Na podstawie art. 137 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym(Dz.U. z 2005r., nr 108, poz 908 z zm.)
  postanawia zatrzymac „moje imie nazywisko”, imoina rodzicow, data urodzenia i miejsce, prawo jazdy nr**** wydanego…., a odebrane obwinionem w dniu 21.10.2014r.”

  Z tąd moje pytanie.
  Czemu na wyroku nie ma czasu po jakim zostanie oddane mi prawo jazdy, i jak ma wyglądać odwołanie do tego wyroku. I czy mam na to czas do 2tyg. od dostarczenia postanowienia czy 7dni tak jak to pisze na pouczeniu?
  I czy w sądzie bede musiał sam zeznawać czy zostana przedstawione moje zeznania z policji? Dodam ze mam ciężka sytuacje rodzinna(chorego tate) i jestem jedynym posiadaczem auta w domu, czy może to jakoś pomóc?

  Z góry dziękuje, i mam nadzieje na szybką odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,
   Po pierwsze orzeczenie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, które Pan opisał nie jest wyrokiem, lecz jedynie postanowieniem o zatrzymaniu Panu dokumentu prawa jazdy. Z tego powodu w tym orzeczeniu Sąd nie wskazał terminu, po jakim odzyska Pan dokument prawo jazdy. W tym orzeczeniu Sąd jedynie zadecydował, by do wyjaśnienia sprawy, na czas trwania postępowania o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu zatrzymać Panu dokument prawa jazdy.

   Po drugie, termin na zaskarżenie tego orzeczenia to 7 dni od jego otrzymania.

   Po trzecie powinien Pan złożyć zażalenie na to postanowienie, gdyż, jeżeli najwyższy wynik badania Pana trzeźwości wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z uwagi na tzw. niepewność pomiaru alkomatu, który wynosi co najmniej 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zresztą w ostatnim czasie spotykam się z coraz liczniejszymi opiniami toksykologów wydawanymi w podobnych sprawach karnych, zgodnie z którymi niepewność pomiaru alkosensora IV wynosi tak naprawdę 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

 21. karol pisze:

  Witam Czy po warunkowym umorzeniu postępowania muszę robić badania lekarskie i psychotechniczne żeby odebrać prawo jazdy? Proszę o szybką odpowiedz, Pozdrawiam

 22. Andy pisze:

  Witam serdecznie.
  21.12.2014r. przy rutynowej kontroli ,wydmuchałem 0.31mg/l, po 15 min miałem 0.26mg/l trzeciej próby nie było .Prawo jazdy zostało mi zatrzymane.Po tygodniu w czasie wizyty w komisariacie policjant poinformował mnie że ze wględu na młody wiek (22l) i brak wcześniejszych wykroczeń zawnioskuje do prokuratora o zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok oraz umorzenie postępowania karnego.30 stycznia2015 (0debrane 11.02.2015r.)dostałem zawiadomienie o przesłaniu wniosku do sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego.Teraz moje pytanie czy możliwe jest aby sąd na rozprawie odstąpił od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów .Dodam że zdarzenie miało miejsce na drodze lokalnej ,wieczorem i zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli.Wypiłem 4 piwa i szklankę wina domowej roboty około 10 godzin przed kontrolą więc byłem pewny mogę już jechać(widocznie te wino tak zadziałało).Brak prawa jazdy skomplikuje mi trochę życie bo uczę się zaocznie i w weekendy dojeżdżam do szkoły.Grzywny też bym nie chciał bo szukam pracy i jestem na utrzymaniu rodziców.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Wniosek Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego skierowany do Sądu jest jedynie propozycją Prokuratora. Decyzję podejmuje Sąd. Sąd może zarówno nie uwzględnić wniosku Prokuratora (np. oceniając, że sprawca przestępstwa nie zasługuje na warunkowe umorzenie postępowania), jak i może zmienić warunki zaproponowane przez Prokuratora.

   Odnosząc się wprost do Pana pytania, Sąd może na posiedzeniu odstąpić od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. Co jednak ważne Sąd nie zrobi tego z urzędu, bez Pana inicjatywy. Powinien Pan zatem wysłać do Sądu wniosek popierający co do zasady stanowisko Prokuratora z jedną zmianą dotyczącą zakazu prowadzenia pojazdów. Wniosek, rzecz jasna, powinien być dobrze uzasadniony.

 23. Kierowca pisze:

  Witam, jestem w bardzo kiepskiej sytuacji i nasuwa mi się do państwa pytanie. Mianowicie, jechałem po spożyciu alkoholu była godzina 04:30, spowodowałem kolizję samochodem osobowym i odwieziony mnie do szpitala. Wynik jaki pokazała aparatura pomiarowa to 0,84 mg . Jestem osobą nie karaną, studiuje zaocznie, pomagam rodzicom, pracuję w służbie mundurowej, a moja praca opiera się na jeździe samochodem kat C. Tak jak wyżej, jechałem późno w nocy, w mieście kiedy ruch był praktycznie zerowy. Czy mam jakiekolwiek szanse na warunkowe umorzenie sprawy? Prokurator dawał mi 2 lata zabrania prawa-jazdy na wszystkie kat. Nie przyjąłem wyżej wymienionej kary (samo ukarania się). Sprawa została pokierowana do sądu. Czytając wasze wypowiedzi wnioskuję że raczej nie mam co liczyć na warunkowe umorzenie sprawy. W jaki sposób mogę prosić o maksymalne obniżenie wyroku? Czy jest możliwość zostawienia kat C ? I czy istnieje możliwość umorzenia za wyższa kare pieniężną?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, właściwie ocenił Pan swoją sytuację. Warunkowe umorzenie postępowania karnego w sytuacjach, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,50 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu zdarza się, ale wyjątkowo. Nie powinien się Pan jednak poddawać, zwłaszcza, że wyrok skazujący całkowicie przekreśla Pana szansę na dalszą prace w służbach mundurowych. Znam przypadki, gdy Sąd zgodził się na warunkowe umorzenie postępowania karnego przy jeszcze wyższym stężeniu wynoszącym 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Co do wyłączenia spod zakazu kat. C prawa jazdy, to w pana przypadku taka możliwość istnieje również w wyroku skazującym, oczywiście przy założeniu, że kierował Pan w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym a nie ciężarowym.

 24. Eugenio pisze:

  Dzień dobry,
  moja sytuacja wyglądała następująco : w piątek późnym wieczorem napiłem się ze znajomymi niezbyt dużą ilość alkoholu, po czym wróciłem do domu i poszedłem spać. Rano przypomniałem sobie, że mam wykłady na uczelni a ponieważ nie odczuwałem żadnych skutków dnia poprzedniego – pojechałem samochodem (na uczelnię jest ok. 10km). W połowie drogi, o godzinie 7.45 rano, zatrzymano mnie do rutynowej kontroli trzeźwości – pierwszy wynik to 0,37mg, kolejny po kilkunastu minutach to 0,24mg. Badanie na komendzie wykazało 0,23 i 0,25mg. Dwa dni później podczas składania wyjaśnień zaproponowano mi odebranie prawa jazdy na rok, ograniczenie wolności oraz prace społeczne – zgodziłem się na podane warunki i dobrowolnie poddałem się karze. Jestem osobą niepracującą, mieszkającą z rodzicami oraz studiującą na studiach podyplomowych. Odebranie prawa jazdy wyjątkowo negatywnie wpłynie na moje poszukiwania pracy, do tego jestem osobą udzielającą się lokalnie i publicznie (karalność wybitnie krzyżuje moje plany i podważa moją wiarygodność) a na domiar złego ojciec bardzo często wyjeżdża w delegacje i wtedy jestem jedyną osobą z prawem jazdy w rodzinie. Czy w związku z tym mam jakiekolwiek szanse na warunkowe umorzenie postępowania ? Czy przy tendencji spadkowej podczas badań może być argumentem fakt, że nie jadłem kolacji ani śniadania ?

  Z drugiej strony czy może się zdarzyć sytuacja, że sąd nie tylko nie przychyli się do prośby ale zwiększy okres odebrania prawa jazdy jak również zamieni resztę kary na grzywnę ?

  Jestem osobą niekaraną, jednakże ze wstydem muszę przyznać, iż miałem jakiś czas temu przykry epizod z izbą wytrzeźwień (podczas powrotu z pubu nie chciałem przyjąć mandatu za przechodzenie na czerwonym świetle i po ostrej wymianie zdań zostałem odwieziony do ww przybytku).

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności przyjrzymy się wynikom badania pana trzeźwości analizatorem wydechu. W świetle nauki o toksykologi alkoholu eliminacja alkoholu z organizmu człowieka następuje z prędkością 0,15 promila na godzinę )a więc 0,7-o,8 mg/l na godzinę) W Pana przypadku spadek stężenia pomiędzy pierwszym 0,37 mg/l a drugim badaniem 0,24 mg/l wyniósł 0,13 mg/l (0,26 promila). Z Pana opisu wynika, że pomiędzy tymi badaniami Policjanci zachowali odstęp kilkunastu minut – zakładam, że 15 minut. Skoro tak, to prędkość eliminacji alkoholu z Pana organizmu wyniósłby 0,60 mg/l na godzinę, a więc ponad 10 razy więcej niż przyjmują to toksykolodzy. Mogę jeszcze sobie wyobrazić że prędkość eliminacji alkoholu z organizmu różni się u różnych osób, jednak te różnice są niewielkie i na pewno u nikogo to stężenie nie sprawa 10 razy szybciej. To prowadzi nas do wniosku, że pierwszy wynik badania pana trzeźwości jest najprawdopodobniej błędny. Powodów może być mnóstwo, np zbyt mała ilość powietrza wdmuchanego wówczas do urządzenia, spadek napięcia baterii. Wyeliminowanie w Pana sprawie pierwszego wyniku umożliwiłoby Panu przejście na wykroczenie, bo wszystkie pozostałe wyniki: 0,23 i 0,25 stanowią wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Wtedy odpadłaby panu sprawa karalności za przestępstwo , a ponadto zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie wynosi od 6 miesięcy a nie od 1 roku

   Przenosząc te wszystkie rozważenia na język procesowy powinien pan złożyć w Sadzie wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego toksykologa, który mając na uwadze prędkość eliminacji alkoholu z organizmu człowieka zaopiniuje, czy jest możliwe, by przy pierwszym badaniu miał pan 0,37 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Proszę tylko uważać, gdyż jakość biegłych toksykologów jest różna.

 25. Paweł pisze:

  Dzień dobry.
  W dniu 10.03.2015 jadąc do pracy ok godz 06:50 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeżwości. Niestety wynik przy pierwszym badaniu wykazał 0,27 – przyznaję że w nocy pomiędzy godz 01;00 a 02;00 wypiłem jedno piwo gdyż nie mogłem wogóle zasnąć.
  Po 15 minutach kolejny pomiar na alkomacie pokazał 0,05. W celu potwierdzenia wyniku trzeci pomiar został wykonany zaraz po drugim i także wykazał 0,05. Policjanci nie wiedząc co mają zrobić zabrali mnie na komendę w celu dokonania pomiaru na alkomacie stacjonarnym – wynik 0,00 który był ponownie powtórzony. Zatrzymano mi prawo jazdy do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd. W ciągu kilku dni mam być jeszcze przesłuchany przez policję w celu złożenia zeznań.
  Moje pytanie dotyczy wyników alkomatu – czy jest możliwe aby wynik I aż tak bardzo różnił się od wyniku II i III? Czy jest duże prawdopodobieństwo że zostanie mi zabrane prawo jazdy? Co powinienem zrobić w takiej sytuacji – szczerze to nawet nie brałem pod uwagę tego że mogę mieć jeszcze alkohol w organizmie. Bardzo prosze o radę co mam zrobić w tej sytuacji i jak się zachować?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w mojej ocenie, pierwszy wynik badania Pana trzeźwości – 0,27 mg/l alkoholu w wydmuchanym powietrzu był błędny. Dlaczego tak uważam? Gdyż prędkość eliminacji alkoholu z organizmu człowieka wynosi 0,15 promila alkoholu we krwi (czyli 0,7-0,8 mg/l w wydychanym powietrzu) na godzinę. U Pana natomiast ten spadek wyniósłby 0,22 mg/l (czyli 0,44 promil) w ciągu 15 minut. W świetle toksykologii jest to niemożliwe.

   Co powinien Pan zrobić?

   Przede wszystkim, jak najszybciej ustalić, czy Policjanci wysłali już Pana dokument prawa jazdy z wnioskiem o jego zatrzymanie do Prokuratury lub Sądu (w zależności od tego jak policjanci zakwalifikują ten czyn – jako przestępstwo, czy jako wykroczenie) Jak tylko zostanie tam wysłany, wówczas powinien Pan wysłać do Prokuratora lub Sądu wniosek o odstąpienie od zatrzymania Pana dokumentu prawa jazdy z uwagi na to, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie wskazuje na popełnienie przez Pana przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

   • Pawel pisze:

    Panie Mariuszu serdecznie dziękuję za szybka odpowiedz.
    Wracając do tematu to wiem że mój przypadek został sklasyfikowany jako wykroczenie – w czasie gdy byłem na komisariacie Policjanci dzwonili do Prokuratora który zadecydował ze moja sytuacja będzie rozpatrzona jako wykroczenie.
    W najbliższy czwartek mam być przesłuchany w celu ustalenia szczegółów dot całej tej sytuacji – przesłuchanie ma się odbyć w komisariacie któremu podlega miejscowość w której zostałem zatrzymany. Szczerze to nie wiem czego się mam spodziewać po tym przesłuchaniu ? Czy wniosek o którym Pan pisał powyżej mogę złożyć przy przesłuchaniu? I kolejne pytanie: co dokładnie ma zawierać taki wniosek aby został przyjęty i aby spełnił swoją rolę? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Witam, taki wniosek powinien Pan złożyć bezpośrednio do Sądu. W Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca zdarzenia powinna już być zarejestrowana sprawa Ko – w przedmiocie wniosku Policji o zatrzymanie Pana prawa jazdy. Po ustaleniu dokładnej sygnatury powinien Pan złożyć to pismo w Sądzie – podając na piśmie sygnaturę.

     Może Pan zaczekać z tym do jutrzejszego przesłuchania. Jest bowiem możliwe, że Policjant, z uwagi na nietypowość Pana sprawy jeszcze nie przesłał pana prawa jazdy do Sądu.

     Może się Pan jutro spodziewać pytań Policjanta o czasie i ilości oraz rodzaju spożywanego alkoholu.

 26. Patryk pisze:

  Witam. Dnia 24 Marca około godziny 23.40 zostałem zatrzymany do kontroli. Pierwszy pomiar 0.33 mg/l, kolejny chwilę później 0.30 i 3 oraz 4 wkrótce na komisariacie 0.24 mg/l. Godzinę wcześniej spożylem piwo nie wiedząc że będę zmuszony jechać samochodem do domu dziewczyny u której wszczęła się awantura. Nie miałem pojęcia że alkomat może wskazać taki wynik. Jestem szczupłej postury oraz piwo spożylem na „pusty” żołądek co mogło przyczynić się do takiego wyniku. Nigdy nie byłem karany, jestem 20 letnim studentem i prawa jazdy potrzebuje m.in. do dojazdu do szkoły oraz w poszukiwaniu stałej pracy. Bylem juz na komisariacie zeznawac. Prokurator wymierzył mi kare 1 roku pozbawienia uprawnień oraz 2 miesiące do 3 lat pozbawienia wolności bez wnoszenia o grzywne oraz opłat postępowania karnego. W zapisie otrzymałem również dozór kuratora ze względu na moj wiek. Oczywiście jestem oskarżony jako o przestepstwo nie o wykroczenie. Co powinienem zrobić i czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania? Gdzie i kiedy składać odpowiednie papiery? Na komisariacie dobrowolnie poddalem sie karze. Podczas kontroli nie byłem agresywny ani awanturniczy i przystawalem na polecenia. Nie otrzymałem również propozycje o pomiarze alkoholu we krwi. W komisariacie zeznawalem 25ego. Zostałem zatrzymany 200 metrów przed wyjazdem z terenu zabudowanego gdzie na ogół o tej godzinie jest znikomy ruch Jeśli ma to większe znaczenie. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Witam, jeżeli wyraził Pan zgodę na karę uzgodnioną z Prokurtorem, to Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 k.p.k. tj. wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Jeżeli jednak chciałby Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, to wówczas musi Pan cofnąć zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Ostateczy termin na cofnięcie zgody, to posiedzenie Sądu wyznaczone celem rozpoznania wniosku Prokuratora. Cofnięcie zgody może Pan wysłać pisemnie wcześniej, zarówno do Prokuratury, jak i Sądu.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku. Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku, to orzeknie wobec Pana najprawdopodobniej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.

 27. bezmyslna pisze:

  Witam
  Wczoraj po godz 21 zatrzymala mnie policja przy wjeździe na posesje.po badaniu na zawartosc alkoholu w wydychanym powietrzu wyszlo mi 0.26 i za drugim razem 0.26 🙁 nigdy wczesniej nie bylam kara za jazdę pod wpływem alkoholu.jestem studentka i sama się utrzymuje nie mieszkają w miejscowości rodzinnej.raz w całym życiu mialam mandat za przekroczenie prędkości a prawo jazdy mam od 8 lat. Czy moge składać wniosek o warunkowe umorzenie postepowania? I czy taki wzór gdzies znajdę?czy mój wniosek ma szanse na zostanie pozytywnie rozpatrzonym?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z Pani wpisu wnioskuje, że najważniejsze dla Pani jest zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo, stad Pani zapytanie o szansę warunkowego umorzenia prowadzonego przeciwko Pani postępowania karnego. Rzecz w tym, ze w mojej ocenie nie popełniła Pani przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k., ale wykroczenie prowadzenia auta w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. Ta kwestia ma podstawowe znaczenie w Pani sprawie karnej, gdyż w razie uznania Pani za winna popełnienia wykroczenia z art.87 par. 1 k.w. zachowuje Pani czysta kartę karną. W świetle prawa każde wykroczenie jest traktowane tak samo, tzn. z punktu Pani niekaralności nie ma znaczenia, czy popełniła Pani wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu czy wykroczenie przekroczenia prędkości – w jednym i drugim wypadku pozostaje Pani osobą nie karaną za przestępstwo.

   Dlaczego uważam, że popełniła Pani wykroczenie a nie przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu – z powodu niepewności pomiaru alkomatu, a więc marginesu błędu, z jakim każdy analizator wydechu mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy. Niepewność pomiaru wynosi co najmniej 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego powodu wynik badania Pani trzeźwości (0,26 mg/l) trzeba pomniejszyć o wartość niepewności pomiarowej (co najmniej 0,01 mg/l), co daje nam wynik 0,25 mg/l. Tymczasem stan nietrzeźwości zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierowcy przekracza, a więc jest większe od 0,25 mg/l. W konsekwencji wynik badania alkomatem 0,25 mg/l oznacza wykroczenie a nie przestępstwo.

   Jeżeli Policjant przedstawił lub przedstawi Pani zarzut popełnienia przestępstwa z art.178a par. 1 k.k., wówczas powinna Pani złożyć wniosek do Prokuratora nadzorującego to dochodzenie o zmianę kwalifikacji prawnej zarzucanego Pani czynu z przestępstwa z art.178a par. 1 k.k. na wykroczenie z art.87 par. 1 k.w. z uzasadnieniem opartym o pojęcie niepewności pomiaru alkomatu.

 28. Kamil pisze:

  Wracajac ostatnio z dzialki o godzinie 1:40 wsiadlem w samochod i pojechalem po papierosy do sklepu nocnego, do ktorego idzie sie okolo 10 minut. Po prostu moja glupota. Zlapali mnie jak juz wracalem i w wydychanym powietrzu mialem 0.53 mg. Dodam ze ruch na ulicy byl znikomy. Jestem studentem i potrzebuje samochodu do pracy. Nie wiem tez co znaczy przestepstwo umyslne bo nie wiem czy takiego sie nie dopuscilem :/

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,
   Przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. można popełnić tylko umyślnie. Oznacza to, że osoba, która prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości nie wiedząc, ani nie podejrzewając, że może znajdować się w tym stanie nie popełnia przestępstwa. Zasady życiowego doświadczenia prowadzą do wniosku, że osoba o stężeniu 0,53 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,06 promila alkoholu we krwi) musi zdawać sobie sprawę z tego, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Stąd mój wniosek, że popełnił pan ten błąd świadomie, tzn. podejrzewał Pan, że może się Pan znajdować w stanie nietrzeźwości.

   Co do konsekwencji, jakie Panu grożą za popełniony błąd w zakresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to:
   – ma Pan bardzo niewielkie szanse na całkowite odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów
   – najprawdopodobniej Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku ( wówczas nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy)
   – gdyby Prokurator proponował Panu w ramach dobrowolnego poddania się karze 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów, to taka propozycja wydaje się zbyt surowa (również z uwagi na porę, miejsce prowadzenia samochodu i krótki odcinek drogi, jaki Pan pokonał). 2 lata zakazu oznaczałoby dla Pana konieczność powtórnego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów.

 29. Adam pisze:

  Witam Panie Mariuszu.
  Dnia 7.05.2015 zostałem zatrzymany przez patrol policji w małęj miejscowości ok. 10 tys mieszkańców o godz. 22:30, gdyż zbyt ostrożnie wykonywałem manewr skrętu na skrzyżowaniu na mało ruchliwej ulicy, brak też było pieszych. W pierwszym badaniu alkomatem wynik: 0,33mg/l, po 15 min wykonano drugi pomiar o wyniku 0,32 mg/l. wszystkie polecenia wykonywałem, bez awanturowania się. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy wraz z pokwitowaniem. Jestem świeżo po otworzeniu własnej działaloności gospodarczej wraz z kredytem do spłaty. Prawo jazdy jest mi “niezbędne” do wykonywania moich usług w terenie “bezpośrednio dojeżdżam do klientów”.Mam 26 lat, prawo jazdy od lat 8, brak punktów karnych, żadnych drogowych kolizji. Czy mam jakieś szanse na odzyskanie prawa jazdy??? Jestem jeszszcze przed przesłuchaniem na komendzie policji, nie wiem jak się zachować i czy zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze. Według wcześniejszych opisów “stan nietrzeźwości” Art 178a paragraf 1 sąd może wymierzyć karę grzywny albo ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności oraz orzeka o zatrzymaniu uprawnień na kierowanie pojazdami mechanicznymi od 1 roku do lat 10. Czy mam szansę np. kosztem większej grzywny zachować prawo jazdy, jak dalej postępować
  Bardzo proszę o pomoc. Z góry dzękuję za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, zgodnie przepisem art.42 par. 2 k.k. Sąd w wyroku skazującym za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości musi orzec wobec sprawcy tego przestępstwa środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do lat 10. W tym wypadku, tj. w razie skazania za to przestępstwo Sąd nie ma możliwości odstąpienia od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów, ani jego wymierzenia na okres krótszy od roku.

   Kodeks Karny uprawnia Sąd do odstąpienia od orzeczenia wobec sprawcy przestępstwa prowadzenia auta pod wpływem alkoholu z art.178a par. 1 k.k. zakazu prowadzenia pojazdów tylko w jednym wypadku – w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne. Taki wyrok – warunkowo umarzający postępowanie karne – jest szczególnym sposobem zakończenia postępowania karnego. Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne stwierdza fakt popełnienia przestępstwa przez oskarżonego ( w tym przypadku przestępstwa z art.178a par. 1 k.k.), a z drugiej strony daje wyraz swojej aprobaty dla dotychczasowego sposobu życia oskarżonego, dzięki czemu może go potraktować w sposób wyjątkowo łagodny. Z tego płyną dla sprawcy przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości 2 korzyści:

   1. pomimo faktu popełnienia przestępstwa zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo, zachowując tzw. czystą kartę karną
   2. ma szanse przekonać Sąd do odstąpienia od wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

   Odpowiadając wprost na Pana pytanie: powinien Pan napisać i wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wskazać w nim wysokość świadczenia pieniężnego (to coś, co zastępuje karę grzywny), okres próby i odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów. Najważniejsze w tym wniosku to jego dobre uzasadnienie.

 30. AS pisze:

  Witam! Prokurator postanowieniem zatrzymał moje prawo jazdy za czyn z art. 178a par. 1 kk. Sąd warunkowo umorzył postępowanie w mojej sprawie i nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów (na szczęście!). Czy muszę czekać aż wyrok się uprawomocni żeby odzyskać prawo jazdy? Czy Sąd wyda jeszcze jakieś postanowienie o zwrocie prawa jazdy czy wystarczy, że pójdę do starostwa z wyrokiem? Proszę o odpowiedź!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   w mojej ocenie przy tak korzystnym dla Pana rozstrzygnięciu Sąd powinien wydać postanowienie o zwrocie dokumentu prawa jazdy. Jednakże jak tego nie zrobił, wówczas należy złożyć wniosek o wydanie postanowienia o zwrocie dokumentu prawa jazdy. Najlepiej jest dowiedzieć się w Sądzie w czytelni akt lub telefonicznie biurze obsługi interesanta czy takie postanowienie zostało wydane. Jak tak, to należy poczekać aż takie postanowienie zostanie wysłane do wydziału komunikacji i wtedy pójść do wydziału po odbiór dokumentu prawa jazdy.

  • Jancio pisze:

   Witam Pana. Chciałbym się dowiedzieć jaki warunki Pan spełnił że sąd zgodził się umorzyc postępowanie karne. I czy zatrzymanie nastąpiło po nowelizacji przepisów czy przed. Staram się również o warunkowe umorzenie. Pozdrawiam

 31. żachowska pisze:

  witam, przeszłam wszystkie etapy rekrutacjo do policji pozytywnie, czekam tylko na sprawdzenie Ankiedy bezpieczenstwa osobowego i wydanie poswiadczenia. martwi mnie jednak fakt ze kiedys bylo prowadzone wobec mnie jakies sledztwo. dokladnie nie pamietam, bylo to okolo 3 lata temu, policja przyjechala do domu spisala protokół i do tej pory nie dostałam zadnej odpowiedzi jak to sie potoczylo dalej, czy mze to negatywnie w.płynać na wydanie mi poswiadzcenia bezpieczenstwa osobowego?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   niestety bardzo ciężko jest odpowiedzieć czy w jakikolwiek sposób toczące się postępowanie może wpłynąć na Pani rekrutację do Policji. Procedury, które obowiązują przy rekrutacji to wewnętrzne regulacje, na które nie mamy wpływu. Dodatkowo nie napisała Pani czy postępowanie było toczone przeciwko Pani, czy w sprawie, a Pani była tylko świadkiem, ponieważ taka okoliczność na pewno ma znaczenie przy rekrutacji do szeregów Policji.

 32. Tomek pisze:

  Witam,

  12 września (sobota) zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli poprzedniego dnia wypiłem 4 piwa do ok godz 24. Zostałem zatrzymany około godz 6:40 w akcji „trzeźwy poranek”. Pierwsze badanie wykazało mi 0.24 mg w wydychanym powietrzu, po 15 min było 0,22 mg. Jechałem wówczas do pracy. Nigdy nie byłem karany za żadne przestępstwo, ani nie mam na koncie żadnych wykroczeń drogowych itp, a samo prawo jazdy mam juz od 10 lat. Na komendzie podpisałem wniosek o samoukaranie na okres 6 miesięcy i 1000 zł. Prawo jazdy jest mi niezbędne gdyż nie mam możliwości dojazdu w inny sposób do pracy. Póki co korzystam z uprzejmości znajomych, no ale kończą mi się powoli wszystkie możliwości. Czy jest możliwe warunkowe zawieszenie odebrania mi prawa jazdy (mógłbym odpracować to jakoś społecznie bądź też zapłacić większą grzywnę) bo prawdopodobnie będę zmuszony ze zrezygnować z pracy. Jestem bezdzietnym kawalerem ale pomagam rodzicom finansowo. Proszę o pomoc i dziękuję za każdą odpowiedź.

  Pozdrawiam Tomek

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   przy wyniku 0,24 mg/l popełnił Pan wkroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu, za które grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3. Niemniej jednak może się Pan postarać o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym powinien Pan wnieść do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu oraz zaproponować karę grzywny. Oczywiście kare grzywny można zaproponować wyższą, aby było dla Pana bardziej dolegliwa. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan opisać w szczegółach dlaczego potrzebny jest Panu dokument prawa jazdy oraz jakie konsekwencje poniesie Pan w przypadku orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 33. Damian pisze:

  Witam proszę o poradę. Dnia 03.07.2015 o godzinie 2.30 jechałem droga polną, wyboista o podłożu piaszczystym w stanie nie trzeźwości, byłem przekonany, że to nie droga publiczna na której mogę się poruszać. W okolicy drogi nie znajdowały się żadne zabudowania ani ludzie, droga była praktycznie przeznaczona dla wędkarzy gdyż to było obok jeziora. Pech chciał, że akurat po tej drodzę jechała policja która zatrzymała mnie do kontroli rutynowej. Po zbadaniu mnie alkomatem w pierwszym pomiarze w wydychanym powietrzu miałem 0,86 , następnie po 15 minutach 0.73. Wydawało mi się że stężenie alkoholu jest niskie i nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Byłem wtedy na rybach, chciałem odjechać tylko jakieś 200m od stanowiska po chrust który leżał przy lesie.Nie byłem nigdy karany, prawo jazdy posiadam od 2 lat. Dodam, że pracuje zagranica, prawo jazdy jest mi potrzebne do dojazdów do pracy. Moje pytanie, jakie są moje szanse na warunkowe umorzenie postępowania? Lub zakaz w prowadzeniu pojazdu na 1 rok?Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   oczywiście wynik pokazany przez analizator alkoholu na poziomie 0,86 mg/l nie jest niski, jednakże nie wyklucza to starań o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Aby Sąd zastosował wobec Pana instytucję warunkowego umorzenia postępowania to Pana czyn musi się charakteryzować znikomym stopniem społecznej szkodliwości oraz nieznacznym stopniem zawinienia. Na stopień społecznej szkodliwości wpływa oczywiście droga, którą się Pan poruszał. Jeżeli jest to droga polna, wyboista gdzie rozwijane się minimalne prędkości, gdzie panuje zerowy ruch pojazdów, wówczas w mojej ocenie społeczna szkodliwość czyni jest znikoma i daje szanse na to, że Sąd warunkowo umorzy Panu postępowanie karne.

 34. załamany pisze:

  Witam Pana zwracając się jednocześnie z prośbą o opinię.
  W dniu dzisiejszym kierowałem samochodem i we wczesnych godzinach porannych zostałem zatrzymany do kontroli przez patrol, który sprawdzał wszystkich kierowców. Niestety na alcoblow pojawiła się żółta lampka wobec czego poddano mnie badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwsze badanie na alcosensorze wykazało 0,18 mg/l natomiast drugie 0,17 mg/l. Po ok. 2 godzinach poprosiłem o pobranie krwi, jednak nie wiem jaki z tego badania uzyskano wynik. Nie chcę się tłumaczyć bo zdaję sobie sprawę jak wielki błąd popełniłem, dla mnie to tragedia, jestem załamany i niezmiernie tego żałuję. Powodem mego stanu jest fakt,że najprawdopodobniej zostanę usunięty ze służby (służba mundurowa)-świat mi się zawala.Zwracam się z prośbą o radę jak powinienem postąpić aby wymiar kary był jak najniższy ewentualnie jakiej kary mam się spodziewać i czy jest w ogóle szansa aby nie zostać wydalonym ze służby?Jakie kroki podjąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   na wstępie pragnę zaznaczyć, iż w mojej ocenie nie ma obaw do niepokoju. Po pierwsze przy wyniku 0,18 mg/l popełnił Pan wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu. Tak jak wspomniałem wcześniej jest to wykroczenie a nie przestępstwo w związku z tym Pana karta karna pozostanie czysta, czyli nie będzie Pan osobą niekaraną za przestępstwo. Jednakże może zostać Pan wydalony ze służby jeżeli Pana stanowisko wymaga posiadania dokumentu prawa jazdy. Niemniej jednak może się Pan starać o to aby Sąd nie orzekał wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. Oznacza to, że powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wraz z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 35. Katarzyna pisze:

  Witam,
  mężczyzna lat 23, końcem października został zatrzymany na rutynową kontrolę trzeźwości tzw. „Trzeźwy poniedziałek”. W sobotę byliśmy na weselu, w niedzielę wypił 3 piwa. W związku z tym, że rano trzeba jechać do pracy szybko położył się spać. W drodze do pracy wydmuchał w alkomat 0,3mg/l. Po 10-11-godzinnym śnie było to wielkim zaskoczeniem. Po ok. 40 minutach pobrana została krew do badań potwierdzających. Badania potwierdziły zawartość alkoholu we krwi dokładnie tyle co wykazał alkomat. Po niedługim czasie policja zaprosiła mężczyznę na rozmowę postawienia zarzutów. 3 lata i 6 tys.zł kary. Czy jest szansa na odwołanie się do postawionego zarzutu przez prokuraturę i zmniejszenie kary lub całkowite jej umorzenie??? Proszę o pomoc i informację czy warto jeszcze walczyć np. z adwokatem. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź i z góry za nią dziękuję!

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w opisanych przez Panią okolicznościach kierowca, o którym Pani pisze ma sporą szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku (liczony od daty zabrania kierowcy dokumentu prawa jazdy przez Policję). To ogromna różnica w porównaniu z propozycją Prokuratora z 2 powodów:
   1. jest to okres o 2 lata krótszy niż 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów
   2. przy zakazie prowadzenia pojazdów na okres 1 roku kierowca nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

   Proszę mnie jednocześnie dobrze zrozumieć – mam zbyt mało informacji, by rzetelnie ocenić jak dużą szansę ma kierowca na warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów. Nie mam np. informacji czy kierowca, o którym piszemy ma czysta kartę wykroczeń drogowych czy tez wiele punktów karnych za liczne wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Nie wiem, jakie znaczenie dla jeży życia zawodowego lub rodzinnego ma zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony na 1 rok albo 3 lata. Nie wiem, czy mężczyzna ten podjął jakiekolwiek działania zmierzające do naprawienia błędu, jaki popełnił. jednym słowem nie mam zbyt wielu informacji o jego sprawie karnej. Mogę natomiast odpowiedzialnie zaopiniować, że przy wyniku 0,30 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc wyższym o zaledwie 0,04 mg/l od dolnej granicy 0,26 mg/l, od której zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 k.k. kierowca ten zachowuje realna szanse na warunkowe umorzenie postępowania i zakaz prowadzenia pojazdów ograniczony do 1 roku.

   • Katarzyna pisze:

    Kierowca ten ma czystą kartę wykroczeń drogowych. Jest pewnym i świadomym prowadzącym pomimo młodego wieku. Niestety w jednym momencie to się bardzo zmieniło i prawo jazdy zostało zatrzymane. Jak już wcześniej wspomniałam był On pewny swojej trzeźwości i nie pomyślałby, że aż tyle może wydmuchać. Zakaz prowadzenie pojazdów dla jego życia osobistego ma ogromne znaczenie, ponieważ w chwili obecnej Mężczyzna stracił pracę (prowadzenie firmy rodzinnej) co spowodowało, że będzie musiał na pewien czas wyjechać do pracy za granicę Polski . W związku z tym założenie rodziny i plany zostaną na pewno oddalone. Działania zmierzające do naprawienia błędu miały być przedstawione na komendzie, jednak Prokurator postawił zarzuty już wcześniej. Kierowca obecnie nie jeździ ani nie spożywa alkoholu i na długo wyciągnął z tego konsekwencje. W związku z Pana odpowiedzią zatrzymanie prawa jazdy na okres 1 roku byłoby wielką nadzieją na znalezienie pracy w Polsce lub podjęcia się otwarcia własnej działalności. Jednak najbardziej zależy Nam na tym żeby to oskarżenie nie widniało nigdzie w papierach.

    • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Witam ponownie, w świetle opisanych przez Panią okoliczności oceniam, że kierowca, o którego Pani pyta, ma realną szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę pamiętać o dołączeniu do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego dokumentów, oświadczeń na potwierdzenie wskazanych w piśmie argumentów. Dodatkowa zaleta warunkowego umorzenia postępowania karnego jest zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo.

 36. misiek pisze:

  witam jechałem ostatnio po wpływem miałem 0,32 mgl jaką moge dostać najmniejszą kare a jaką największą przy 2 teście miałem o,26 mgl mam małe dzieci i do tego prawojazdy potrzebuje koniecznie do pracy pozdrawiam

  • Witam, zgodnie z obowiązującymi przepisami za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sąd przy wydaniu wyroku skazującego orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie co najmniej 5.000 zł.
   Jednakże jeżeli jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo, może Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Przy warunkowym umorzeniu postępowania Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu, bądź jeżeli uzna, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od zakazu może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Ponadto Sąd wyznacza okres próby, który wynosi od 1 roku do 3 lat oraz świadczenie pieniężne – przy warunkowym umorzeniu brak jest minimalnej kwoty świadczenia inaczej niż w przypadku wyroku skazującego.
   Jakie rozstrzygnięcie wyda Sąd w Pana sprawie zależy w dużej mierze od okoliczności w jakich popełnił Pan zarzucane Panu przestępstwo od Pana właściwości i warunków osobistych, dotychczasowego sposobu życia oraz konsekwencji jakie spowodowałoby dla Pana i Pana rodziny wydanie przez Sąd wyroku skazującego.

 37. staszek pisze:

  Witam, wczoraj miałem kontrolę podczas której zostało mi zabrane/zatrzymane prawo jazdy. (policjant schował w kopertę i dał pokwitowanie ). Wydmuchałem 0,52 potem 0,52/0,53. Przy czym zaznaczam tak samo jak i policjant kilkakrotnie zaznaczył i zwrócił uwagę pytając mnie o „życzliwych przyjaciół” na fakt iż kontrola była spowodowana tym iż ktoś na mnie doniósł, „podpierdolił”. Powiedział, że jechali za mną dobry kawałek i NIC nie wskazywało na to, że jest coś nie tak. Powiedzieli, że gdyby nie anonimowy telefon to by nie zwrócili na mnie uwagi. Nigdy nie byłem karany, jakieś punkty za pasy i prędkość są, dwa lata temu straciłem prawo jazdy za punkty typu pasy, predkość o 20-30km, miałem ponowny egzamin, zdałem więc chyba jest czysta karta i nie powinno mieć to jakiegoś wpływu większego. Prawo jazdy jest mi oczywiście niezbędne do pracy. Ogólnie sprawa dopiero rusza..mam się zgłosić za 3-4 dni na wyjaśnienia lub też samo ukaranie. Czy jest w ogóle jakaś szansa na w miarę pozytywne zakończenie tej nie milej historii czy w ogóle poddawać się samo ukaraniu i coś od siebie proponować czy może wziąć adwokata i niech on jakoś tą sprawę zakończy chyba że jest beznadziejnie i mam już pakować walizki bo mi firma padnie, że o rozwaleniu życia prywatnego nie wspominam.
  Z góry proszę i DZIEKUJĘ za jakąkolwiek odpowiedź czy radę
  Pozdrawiam,

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z Pana wpisu wywnioskowałem, że stoi Pan pod przysłowiową ścianą. Jeśli zdecyduje się Pan na „samoukaranie”, a więc uzgodnienie kary z Prokuratorem, to Prokurator nie będzie mógł Panu zaproponować kary łagodniejszej niż grzywna, świadczenie pieniężna w wysokości 5000 zł. – i co najważniejsze zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. To z kolei oznacza dla Pana zakończenie działalności gospodarczej. Pana jedyną szansą na uniknięcie tak daleko idących konsekwencji jest warunkowe umorzenie postępowania karnego z zakazem prowadzenia pojazdów na okres 1 roku. Warto taką próbę podjąć, nawet, jeśli szanse na przekonanie Sądu do uwzględnienia Pana wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego nie są duże.

   Na koniec jeszcze jedna uwaga – zanim zdecyduje się Pan na dobrowolne poddanie się karze albo na złożenie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego warto upewnić się, że pomiary Pana trzeźwości przez Policję zostały przeprowadzone prawidłowo. W tym celu powinien Pan wykonać fotokopię akt Pana sprawy, a dokładnie protokołu badania trzeźwości z załączonymi do niego wydrukami i przekazać je do analizy adwokatowi lub przeprowadzić tą analizę samodzielnie. Zdarza się bowiem i to dość często, że Policja podczas pomiarów trzeźwości kierowców analizatorem wydechu, wykonuje te badanie sprzecznie z instrukcją obsługi analizatora, niezgodnie z wytycznymi toksykologicznymi Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie lub z zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 496. Może się zatem okazać, że wykonane pomiary z racji błędów nie mogą zostać uznane za wiarygodny dowód w sprawie karnej o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Nie wiem, czy taka sytuacja ma miejsce w Pana sprawie, ale należy to sprawdzić.

 38. Arek pisze:

  1.08.2016 zostałem zatrzymany do kontroli,podczas badania trzeźwości wyszło 0.10mg w wydychanym powietrzu,drugie po 16 min pokazało 0.09 mg.Mam dwa pytania, alkosensor IV model 1711 ma w instrukcji błąd pomiaru 0.01mg czyli wynik badania od 0.09 mg do 0.11 mg czy na korzyść obwinionego jest brany zawsze niższy?drugie pytanie.Czy może być brane pod uwagę badanie (jedno i drugie) jeśli przed badaniem policjant kazał mi zgasić papierosa i poddać się badaniu i czekając na drugie siedząc w samochodzie również zapaliłem co widzieli podejrzewam policjanci, dopiero wczoraj się o tym dowiedziałem ze tak nie wolno przeprowadzać kontroli trzezwosci i z instrukcji obsługi tego modelu i z zarządzenia Komendanta Głównego Policji z 2005r i z 2011r gdzie jest napisane ze nie wolno robić badania nie mniej niż 15 min po paleniu tytoniu a badanie wykonane wcześniej uznać za nieważne,zeznalem to do protokołu i byłem w tej sprawie u komendanta,policjanci ci mieli dziś wolne i będzie z nimi rozmawiał jutro,zostaną w tej sprawie także przesluchani.Ciężko mi to udowodnić bo byłem sam a oni jak wiadomo dwóch i niewiadomo czy przyznają się do błędu,czy zasłania się niepamięcią czy powiedzą że napewno niepalilem.Co teraz zrobić?czekać 2-3 miesiące na sprawę bo napewno trafi do sądu czy skorzystać z pomocy prawnika żeby złożył wcześniej i napewno lepiej pismo o umorzenie postepowania,na koniec zaznaczę że wcześniej miałem zatrzymane prawo jazdy za 0.15mg po wieczornym grillu i teraz przed wyjazdem sprawdzam w domu na prostym urządzeniu czy mogę jechać i wyszlo ze moge chociaż wiem że te urządzenia nie maja atesty i nie sa zbyt dokladne

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   przy wyniku 0,10 mg/l nie ma 100% pewności, że jechał Pan samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Każdy alkomat stosowany przez policję jest obarczony niepewnością pomiarową na poziomie minimum 0,01 mg/l, co oznacza, że mógł mieć Pan 0,11 lun 0,10 albo 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli nie została pobrana od Pana krew, wówczas żadnym dowodem organ ścigania nie jest w stanie Panu udowodnić, że popełnił Pan wykroczenie z art. 87 par 1 KW. W tym celu musi Pan złożyć wniosek do policji o umorzeniu postępowania, a jak sprawa jest już w Sądzie to wniosek o odmowę wszczęcia postępowania.

 39. Łukasz. pisze:

  Witam. dnia dzisiejszego 06.08.2017r. około godziny 3 .00 Zostałem zatrzymany do kontroli. Zbadali alkomatem i wykazało na czerwono i od razu zostałem przebadany drugim alkomatem na którym wyszło 0.11 po 15 minutach wyszło 0.09. Więc pojechaliśmy na badanie krwi w drodze powiedzieli że badanie kosztuje 500PLN i długo się czeka na wyniki. Więc zrezygnowałem z badania krwi. na komendzie spisali dane i numer telefonu i mają zadzwonić i poinformować kiedy mam się stawić. czy mam szansę zatrzymać prawo jazdy? dodam że jestem zameldowany u rodziców A pracuje około 100km od miejsca zamieszkania.

  • Małgorzata Fil pisze:

   W Pana przypadku ważne są okoliczności związane z niepewnością pomiaru. W swojej praktyce zawodowej wielokrotnie spotykałam się z opiniami biegłych, którzy twierdzili, że rzeczywista niepewność pomiaru jest większa niż 0,01mg i może sięgać błędu nawet do 0,03 mg. Gdy w toku postępowania biegły sądowy potwierdzi w/w twierdzenie, sąd powinien umorzyć wobec Pana postępowanie wykroczeniowe z zgodnie z naczelną zasadą kpk – in dubio pro reo, która nakazuje rozstrzygać niedające się usunąć wątpliwości na korzyść oskarżonego/obwinionego.

 40. Andrzej pisze:

  Witam mam pytanie zostalem skazany za jazde pod wplywem alkoholu dostalem warunkowe umorzenie postepowania na okres 2 lat oraz platnosc na fundusz postpenitencjarny 4000 mialem to rozlozone na 12 rat niestety wplacilem tylko pierwsza poniewaz zona urodzila 2 dziecko io nie stac mnie aby placic po 350 zl miesiecznie sad wypowiedzial mi raty odwolalem sie niestety zostalo odwolanie rat podtrzymane co mi teraz grozi czy komornik czy zostanie mi to zamienione na kare aresztu? Gdyby mial byc to areszt to troche bez sensu skoro wywalczylem warunkowe umorzenie

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Andrzeju, nie zapłacone przez Pana świadczenie pieniężne nie może zostać zamienione na zastępczą karę pozbawienia wolności, gdyż przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego tego nie przewidują. Gdyby został Pan skazany na karę grzywny, wówczas Sąd mógłby wymierzyć Panu karę pozbawienia wolności za nieuiszczoną karę grzywny. Tymczasem Pan nie został skazany, nie została Panu wymierzona kara grzywny, tylko postępowanie karne zostało wobec Pana warunkowo umorzone, a kwota 4000 zł została wobec Pana orzeczona nie tytułem kary grzywny lecz jako świadczenie pieniężne. Podsumowując – nie grozi Panu zastępcza kara pozbawienia wolności.

   Co zatem Panu grozi w związku z niezapłaceniem świadczenia pieniężnego?
   1. egzekucja komornicza zaległego świadczenia
   oraz
   2. podjęcie na nowo warunkowo umorzonego postępowania karnego na podstawie art.68 par. 2 k.k., co oznaczałoby prowadzenie od początku w sądzie postępowania karnego i ryzyko wyroku skazującego w miejsce wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne.

 41. Marcin pisze:

  Witam miałem 0.11 a drugi pomiar 0.09 .Przyszedł mi już wyrok 500 zł grzywny i na 3 miesiące mi wzięli prawko.Czy ma sens pisać zażalenie.Sąd w uzasadnieniu uwzględnił błąd pomiaru 0.01.Ale w warunkach terenowych błąd może wynieść nawet 0.03

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, bym mógł Panu doradzić muszę wiedzieć więcej – kiedy Policjant zatrzymał Panu prawo jazdy i jaki zakaz prowadzenia pojazdów Sąd Panu wymierzył w wyroku nakazowym?

 42. Rafał pisze:

  Witam podczas kontroli najwiekszy pomiar wykazał 0,33mg/l , po 20 minutach 0.24 a po około godzinie wykonane były dwa pomiaru z 2 minutowa przerwa 0.20 i 0,17 jak mogę się bronić aby wyrok był jak najkorzystniejszy

  • Witam, jeżeli jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, to aby uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata, powinien Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania sąd może nie orzekać 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, a może orzec zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku lub 2 lat. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, w którym musi Pan wykazać, dlaczego w Pana sprawie wydanie wyroku skazującego byłoby zbyt surowe w stosunku do okoliczności popełnionego przestępstwa oraz Pana właściwości i warunków osobistych oraz dotychczasowego sposobu życia. Więcej temat warunkowego umorzenia postępowania znajdzie Pan w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 43. Aga pisze:

  Przy 0, 29 mgl jest szansa o warunkowe umorzenie postępowania drugi wynik 0,24 i trzeci po pół godziny 0,19 mgl mogę ubiegać się o warunkowe umorzenie z trzech lat na rok lub mniej i jestem osobą samotną sama wychowuję córkę nie karana

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Przy 0,29 mg/l alkoholu w badaniu trzeźwości ma Pani sporą szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok. Przestępstwo kierowania samochodem pod wpływem alkoholu zaczyna się od 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Według ustawy przestępstwo z art.178a k.k. popełnia kierowca z wynikiem badania trzeźwości przekraczającym 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, albo 0,5 promila alkoholu we krwi. To oznacza, że nieznacznie przekroczyła Pani stężenie 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu ma Pani dużą szansę na warunkowe umorzenie postępowania. Oczywiście decyzja Sądu będzie zależała od wielu innych czynników, w tym czasu, miejsca prowadzenia auta, powodu, dla którego wsiadła Pani za kierownicę pomimo spożytego wcześniej alkoholu, Pani dotychczasowego sposobu życia, dolegliwości zakazu prowadzenia pojazdów dla Pani i rodziny. Prawo karne w praktyce sądowej to nie matematyka. Nie ma sztywnych granic pozwalających na jednoznaczne ustalenie czy Sąd zgodzi się na warunkowe umorzenie sprawy czy nie. Wszystko jest ocenne, zależne od okoliczności konkretnej sprawy. Proszę tylko nie czekać bezczynnie na decyzję Sądu. Powinna Pani napisać i złożyć w Sądzie wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego, zaproponować w nim warunki – okres próby, odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów, dolegliwość finansową. Ponadto powinna Pai we wniosku opisać okoliczności, argumenty za warunkowym umorzeniem postępowania karnego. Więcej na temat wniosku o warunkowe umorzenie postepowania karnego znajdzie Pani na stronie http://www.wzory-pism-procesowych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *