Jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?

Po przeczytaniu tego artykułu „jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?” dowiesz się:

 • ile można mieć alkoholu, a więc jaka jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu w czasie kierowania samochodem?
 • kiedy prowadzenie samochodu po alkoholu jest wykroczeniem?
 • kiedy kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem?
 • jakie są najważniejsze różnice między przestępstwem a wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu?

Ile można mieć alkoholu w czasie prowadzenia samochodu?

Różnica pomiędzy stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości wynika z ilości alkoholu w organizmie kierującego. Jeżeli kierujący był w stanie po użyciu alkoholu, wówczas popełnia wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. Natomiast jeżeli kierowca był w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. (w przypadku ponownego kierowania samochodem po alkoholu będzie to przestępstwo z art. 178a § 4 k.k.). Wynikiem granicznym rozróżniającym wykroczenie od przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu jest wynik 0,25 mg/l alkoholu (odpowiednio 0,5 promila alkoholu we krwi)

Wykroczenie kierowania pojazdem po alkoholu rozpoczyna się od wyniku 0,10 mg/l (0,2 promila). Górna granica wykroczenia to 0,25 mg/l alkoholu (0,5 promila). Natomiast przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu rozpoczyna się od wyniku 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (powyżej 0,5 promila).

Więcej na temat co grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu znajduje się w artykule: Konsekwencje za jazdę po alkoholu

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?

 1. inetauta pisze:

  witam. dzisiaj mial miejsce incydent, podczas ktorego zostalo mi zatrzymane prawo jazdy pod zarzutem „stanu po uzyciu alkoholu”.. ok. godziny 7:40 podczas manewru zawracania/skretu w lewo na duzym skrzyzowaniu przy dosc sporym natezeniu ruchu doszlo do stluczki pojazdu kierowanego przeze mnie oraz innego kierowcy.. policja po przybyciu na miejsce uznala wine obu stron – wg. nich zarowno ja jak i drugi kierowca znajdowalismy sie na skrzyzowaniu w niewlasciwym miejscu toru jazdy drogi przez co obaj stalismy sie wspolwinnymi kolizji i obaj zostalismy ukarani mandatami.. obaj przyjelismy mandaty.. niestety na moje nieszczescie podczas badania alkomatem moj wynik wynosil 0,19 w wydychanym powietrzu.. wyjezdzajac z domu bylem przekonany, ze „nic mi nie jest” poniewaz wypilem tylko 3 piwa pomiedzy godzina 20 a 22 dnia poprzedniego, do czasu mojego wyjazdu z garazu minelo ponad 9 godzin i nie czulem skutkow tego wydarzenia.. przyznam iz z domu wyszedlem w pospiechu bez zjedzenia posilku co pewnie moglo miec wplyw na moj wynik.. chcialbym zlozyc wniosek do sadu o odstapienie o orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdow mech. poniewaz moim podstawowym narzedziem zarobkowania jest samochod oraz zabranie mi uprawnien dosc mocno uderzy w plan dnia/tygodnia moj i mojej malzonki, ze wzgledu na fakt, ze to ja zawsze odwoze i odbieram dzieci z przedszkola/szkoly i woze ich na dodatkowe zajecia.. nigdy nie bylem karany za wydarzenia z alkoholem.. kilka mandatow mi sie jednak przytrafilo (kilka przedawnionych za predkosc, ostatnio dwa za telefon).. niestety po podliczeniu punktow za „stan po” (10), kolizje (6) oraz dwa ostatnie za telefon (2×5) wychodzi 26 – czy jezeli teraz szybko pojde na kurs zmniejszajacy punktacje jestem w stanie przed orzeczeniem sadu zbic te punkty ponizej progu ponownego egzaminu?.. jak duze mam szanse na to, ze sad sie do takowego wniosku przychyli przy takim wyniku punktowym oraz promilowym? jak skutecznie uzasadnic taki wniosek? czy stluczka i jej kwalifikacja przez policjantow moze miec wplyw na ta decyzje? (moj pojazd stal w miejscu podczas gdy drugi kierowca ruszyl i „przytulil sie” swoim pojazdem do mojego).. z gory dzieki za odp.. pozdrawiam..

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przy wyniku badania trzeźwości na poziomie 0,19 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu wciąż ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd na podstawie art.39 par. 1 k.w. od zakazu prowadzenia pojazdów, choć będzie to trudne zadanie. Ważne, by Pan dobrze uzasadnił wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów, a w nim opisał i udokumentował Pana sytuację zawodową i rodzinną.

   O tym jak napisać wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów, jak i kiedy go złożyć przeczyta Pan w artykule Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *