Jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?

5/5 - (1 vote)

Po przeczytaniu tego artykułu „Jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?” dowiesz się:

 • ile można mieć alkoholu podczas jazdy samochodem, a więc jaka jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w czasie kierowania samochodem?
 • kiedy prowadzenie samochodu po alkoholu jest wykroczeniem?
 • kiedy kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem?
 • co to jest stan nietrzeźwości?
 • co to jest stan po użyciu alkoholu?
 • czy Sąd może nie orzec zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu?

Umów się na poradę telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ile można mieć alkoholu w czasie prowadzenia samochodu?

W czasie prowadzenia samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego kierowca może mieć nie więcej niż 0,09 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a w przeliczeniu na promile do 0,19 promila alkoholu we krwi.

Prowadzenie samochodu przez kierowcę, który ma do 0,09 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a w przeliczeniu na promile do 0,19 promila alkoholu we krwi jest zgodne z prawem.

Wykroczenie kierowania samochodem po alkoholu z art.87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń zaczyna się od 0,10 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc od 0,2 promila alkoholu we krwi.

Kiedy kierowca popełnia wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu?

Kierowca popełnia wykroczenie prowadzenia samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń , gdy stężenie alkoholu wynosi od 0,10 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a w przeliczeniu na promile od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi.

Stan po użyciu alkoholu, o jakim mowa w art.87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń to stężenie alkoholu od 0,10 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a w przeliczeniu na promile od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi.

Poniżej stężenia 0,10 mg alkoholu w wydychanym powietrzu (odpowiednio poniżej 0,2 promila alkoholu we krwi) jest legalne, zgodne z prawem, a kierowca nie może wówczas stracić prawa jazdy.

Kiedy prowadzenie samochodu po alkoholu jest przestępstwem?

Kierowca popełnia przestępstwo prowadzenia samochodem po alkoholu z art.178a par. 1 Kodeksu Karnego, gdy znajduje się w stanie nietrzeźwości, a więc, gdy stężenie alkoholu w jego organizmie jest większe od 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a w promilach powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu

Różnica pomiędzy stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości wynika z ilości alkoholu w organizmie kierującego. Jeżeli kierujący był w stanie po użyciu alkoholu, wówczas popełnia wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. Natomiast jeżeli kierowca był w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. (w przypadku ponownego kierowania samochodem po alkoholu będzie to przestępstwo z art. 178a § 4 k.k.). Wynikiem granicznym rozróżniającym wykroczenie od przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu jest wynik 0,25 mg/l alkoholu (odpowiednio 0,5 promila alkoholu we krwi)

jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo

Wykroczenie kierowania pojazdem po alkoholu rozpoczyna się od wyniku 0,10 mg/l (0,2 promila). Górna granica wykroczenia to 0,25 mg/l alkoholu (0,5 promila). Natomiast przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (powyżej 0,5 promila).

Jakie są konsekwencje popełnienia przestępstwa jazdy samochodem po alkoholu?

W razie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości kierowca jest osobą karaną za przestępstwo, a więc figuruje w Kartotece Karnej jako osoba karana.

W przypadku skazania za przestępstwo jazdy samochodem po alkoholu Sąd musi orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, albo orzec zakaz prowadzenia pojazdów na krócej niż 3 lata jedynie w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne.

Jakie są konsekwencje za wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu?

Kierowca skazany za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń pozostaje osobą nie karaną za przestępstwo, a więc zachowuje czystą kartę karną.

Za wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu Sąd orzeka wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Sąd w sprawie o wykroczenie jazdy samochodem po alkoholu może w wyjątkowych sytuacjach odstąpić od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów.

Więcej o konsekwencjach za jazdę po alkoholu przeczytasz w artykułach:

Umów się na poradę telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po alkoholu definicje, jazda po alkoholu przestępstwo, jazda po alkoholu stan nietrzeźwości, jazda po alkoholu stan po użyciu alkoholu, jazda po alkoholu wykroczenie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Jazda po alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?

 1. inetauta pisze:

  witam. dzisiaj mial miejsce incydent, podczas ktorego zostalo mi zatrzymane prawo jazdy pod zarzutem „stanu po uzyciu alkoholu”.. ok. godziny 7:40 podczas manewru zawracania/skretu w lewo na duzym skrzyzowaniu przy dosc sporym natezeniu ruchu doszlo do stluczki pojazdu kierowanego przeze mnie oraz innego kierowcy.. policja po przybyciu na miejsce uznala wine obu stron – wg. nich zarowno ja jak i drugi kierowca znajdowalismy sie na skrzyzowaniu w niewlasciwym miejscu toru jazdy drogi przez co obaj stalismy sie wspolwinnymi kolizji i obaj zostalismy ukarani mandatami.. obaj przyjelismy mandaty.. niestety na moje nieszczescie podczas badania alkomatem moj wynik wynosil 0,19 w wydychanym powietrzu.. wyjezdzajac z domu bylem przekonany, ze „nic mi nie jest” poniewaz wypilem tylko 3 piwa pomiedzy godzina 20 a 22 dnia poprzedniego, do czasu mojego wyjazdu z garazu minelo ponad 9 godzin i nie czulem skutkow tego wydarzenia.. przyznam iz z domu wyszedlem w pospiechu bez zjedzenia posilku co pewnie moglo miec wplyw na moj wynik.. chcialbym zlozyc wniosek do sadu o odstapienie o orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdow mech. poniewaz moim podstawowym narzedziem zarobkowania jest samochod oraz zabranie mi uprawnien dosc mocno uderzy w plan dnia/tygodnia moj i mojej malzonki, ze wzgledu na fakt, ze to ja zawsze odwoze i odbieram dzieci z przedszkola/szkoly i woze ich na dodatkowe zajecia.. nigdy nie bylem karany za wydarzenia z alkoholem.. kilka mandatow mi sie jednak przytrafilo (kilka przedawnionych za predkosc, ostatnio dwa za telefon).. niestety po podliczeniu punktow za „stan po” (10), kolizje (6) oraz dwa ostatnie za telefon (2×5) wychodzi 26 – czy jezeli teraz szybko pojde na kurs zmniejszajacy punktacje jestem w stanie przed orzeczeniem sadu zbic te punkty ponizej progu ponownego egzaminu?.. jak duze mam szanse na to, ze sad sie do takowego wniosku przychyli przy takim wyniku punktowym oraz promilowym? jak skutecznie uzasadnic taki wniosek? czy stluczka i jej kwalifikacja przez policjantow moze miec wplyw na ta decyzje? (moj pojazd stal w miejscu podczas gdy drugi kierowca ruszyl i „przytulil sie” swoim pojazdem do mojego).. z gory dzieki za odp.. pozdrawiam..

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przy wyniku badania trzeźwości na poziomie 0,19 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu wciąż ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd na podstawie art.39 par. 1 k.w. od zakazu prowadzenia pojazdów, choć będzie to trudne zadanie. Ważne, by Pan dobrze uzasadnił wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów, a w nim opisał i udokumentował Pana sytuację zawodową i rodzinną.

   O tym jak napisać wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów, jak i kiedy go złożyć przeczyta Pan w artykule Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.