Jak przeliczać mg/l na promile w sprawie o jazdę po alkoholu?

Rate this post

Z tego artykułu „Jak przeliczać mg/l na promile w sprawie o jazdę po alkoholu?” dowiesz się:

 • jakie alkomaty są używane przez Policję do badania trzeźwości kierowców?
 • w jakich jednostkach alkomaty mierzą ilość alkoholu w wydychanym powietrzu?
 • jak należy przeliczać mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu na promile alkoholu we krwi?
 • ile wynosi dopuszczalna ilość alkoholu w czasie jazdy samochodem?
 • kiedy jazda po alkoholu stanowi wykroczenie?
 • kiedy jazda samochodem po alkoholu jest przestępstwem?

Umów się na poradę telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Jakich alkomatów używa Policja do badania trzeźwości kierowców?

Do badania trzeźwości kierowców Policja używa najczęściej dwóch rodzajów alkomatów:

 • Alco-Sensor IV – podręczny analizator wydechu
 • Alkometr A 2.0 – stacjonarny analizator wydechu

Alco-Sensor IV i Alkometr A 2.0 to dwa powszechnie używane przez Policję alkomaty służące do badania trzeźwości kierujących pojazdami. Wyniki pomiarów trzeźwości alkomatem Alco-Sensor IV i Alkometr A 2.0 są dowodem w sprawach karnych o wykroczenie lub przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Obydwa alkomaty: Alco-Sensor IV i Alkometr A 2.0 są wyposażone w drukarkę, która drukuje wyniki przeprowadzonego przy ich użyciu badania trzeźwości.

Wydruki z badania trzeźwości przy użyciu obydwu alkomatów Alco-Sensor IV i Alkometr A 2.0 te Policjant dołącza do protokołu badania trzeźwości.

jak przeliczać mg/l na promile

Protokół badania trzeźwości kierowcy wraz z dołączonymi do niego wydrukami z alkomatów stanowią najważniejszy dowód w sprawie karnej o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i muszą się znajdować w aktach każdej sprawy o wykroczenie czy przestępstwo kierowania pojazdem po alkoholu.

Jak alkomaty mierzą ilość alkoholu?

Alkomaty mierzą ilość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Kierowca dmucha w ustnik alkomatu powietrze, a alkomat mierzy ile alkoholu znajduje się w litrze wydychanego przez kierowcę powietrza.

W jakich jednostkach alkomaty mierzą ilość alkoholu?

Alkomat Alco-Sensor IV zawsze podaje ilość alkoholu u kierowcy w mg/l czyli w miligramach na litr alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomat Alkometr A 2.0 również podaje wynik badania trzeźwości kierowcy w mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zdarzają się, ale bardzo rzadko, alkomaty Alkometr A 2.0, które przeliczają mg/l alkoholu na promile i podają na wydruku ilość alkoholu w promilach.

Policjant wpisuje do protokołu badania trzeźwości kierowcy wyniki badania w mg/l, czyli ilość alkoholu w wydychanym powietrzu z wydruków dołączonych do protokołu

Jak przeliczać mg/l alkoholu na promile w sprawie o jazdę po alkoholu?

Przelicznik mg/l alkoholu na promile to 1 mg/l = 2,1 ‰ (promila)

By przeliczyć mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu na promile alkoholu we krwi należy wartość w mg/l pomnożyć przez 2.1 np. 0,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu x 2.1 = 0,42 promila alkoholu we krwi

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w czasie jazdy samochodem?

W czasie prowadzenia samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego kierowca może mieć do 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a w promilach do 0,19 promila alkoholu we krwi.

Kiedy jazda po alkoholu stanowi wykroczenie?

Kierowca popełnia wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń, jeśli w czasie prowadzenia pojazdu ma od 0,10 do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a w promilach od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi.

Kiedy jazda po alkoholu stanowi przestępstwo?

Kierowca popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 Kodeksu Karnego jeśli ma powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Więcej na temat sposobu działania alkomatów, błędu pomiaru alkomatu i niepewności pomiaru alkomatu przeczytasz w artykułach:

Umów się na poradę telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, błąd pomiaru alkomatu, jazda po alkoholu definicje, jazda po alkoholu przestępstwo, jazda po alkoholu stan nietrzeźwości, jazda po alkoholu stan po użyciu alkoholu, jazda po alkoholu wykroczenie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

40 odpowiedzi na Jak przeliczać mg/l na promile w sprawie o jazdę po alkoholu?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • bartosz pisze:

   witam chciał bym sie zapytac stracilem prawo jazdy w roku 2014 mialem w tedy o.20mg po roku odebralem po zrobieniu badan i jezdzilem do 27marca tego roku zlapali mnie i jak bylem pytac sie na nastepny dzien to powiedzieli ze mialem 3 promile ,czy za takie wykroczenie mam szanse odebrac prawo jazdy

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam,

    jeżeli miał Pan w organizmie 3 promile, wówczas popełnił Pan przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości a nie wykroczenie. Za to przestępstwo grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. W związku z powyższym bardzo ciężko będzie aby odebrał Pan dokument prawa jazdy, chyba że zostanie Pan od tego czynu uniewinniony na przykład z powodu wadliwie przeprowadzonego badania. Natomiast niezależnie od prawidłowości wyników zawsze może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego i postarać się o zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Jeżeli Pana czyn charakteryzował się nieznacznym stopniem zawinienia oraz niskim stopniem społecznej szkodliwości wówczas jak najbardziej będzie miał Pan szanse na warunkowe umorzenie

 2. Anonim pisze:

  Witam mialem 0.18mg/l drugi pomoar 0.16mg/l co mi grozi za takie wykroczenia. Kiedys maialem zakaz prowadzenia pojazdow ale nie mialem peawo jazdy . zakaz ki wysedl 2 lata temu . zrobilem prawo jazdy i nie dawno knie zlapali. Prosze o odpowied

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   za wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu grozi Pan kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Jednakże może Pan poprosić Sąd o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku należy wskazać do czego wykorzystuje Pan prawo jazdy oraz jakie konsekwencje będą dla Pana i Pana rodziny w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 3. Hanna pisze:

  Witam.
  Z mojej winy doszło do stłuczki w której nikt nie ucierpiał, uderzyłam w bok samochodu ciężarowego. Miałam we krwi 1,2 promila alkoholu. Za swój czyn ogromnie żałuję. Jaka kara mi grozi? Do tej pory nigdy nie byłam karana nawet najmniejszym mandatem. Prawo jazdy mam od ponad 30 lat.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, najbardziej prawdopodobna, grożąca Pani kara to kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (np. 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata próby), świadczenie pieniężne 5000 zł. i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bez znajomości akt Pani sprawy tylko tyle mogę Pani podpowiedzieć. Ta kara, którą wskazałem to po prostu typowa, często orzekana kara przy stężeniu alkoholu w okolicach promila alkoholu we krwi kierowcy.

 4. Adi564 pisze:

  Witam miałem wypadek w pracy i miałem 0.04 w wydychanym powietrzu. Jakie mogą być konsekwencjee?
  Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.

  • Adi564 pisze:

   Na miejscu pracy była policja karetka i straż.

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynoszące 0,04 mg/l nie ma żadnego wpływu na zdolności psychomotoryczne człowieka, tj. czas reakcji, szerokość pola widzenia itp., stąd nie mogło ono mieć żadnego związku z wypadkiem, jakiemu uległ Pan w pracy. Dla zobrazowania sytuacji, wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu zaczyna się od o,10 mg.l alkoholu w wydychanym powietrzu. Prowadzenie samochodu przy stężeniu niższym niż 0,10 mg/l alkoholu jest zgodne z prawem. Podobnie wykonywanie pracy przy tak znikomym stężeniu alkoholu, jak 0,04 mg/l (jak u Pana) nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

  • Mateusz pisze:

   Witam, chciałbym się dowiedzieć, ile dostanę za jazdę po 1.35 mg w wydmuchanym powietrzu, ogólnie byłem na policji się tłumaczyć itp zabrano mi prawo jazdy wytłumaczyłem się, każano mi wpłacić tymczasowe pieniądze, które zostaną one odesłane do kary grzywny, a po dziejszym dniu dostałem wiadomość że mam przyjść po zwrot i list od sądu że zabrano mi prawo jazdy, ale nie pisze na ile co i jak , co mi grozi w tym wypadku?

   • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Ten list, to zapewne postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy na czas trwania sprawy karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, dlatego nie ma w nim informacji, na jak długo będzie miał Pan zakaz prowadzenia pojazdów. Ten zakaz prowadzenia pojazdów zostanie określony przez Sąd dopiero w wyroku skazującym za przestępstwo. Musi się pan liczyć z co najmniej 3 latami zakazu prowadzenia pojazdów liczonymi od daty zabrania Panu prawa jazdy przez Policję. 3 Lata zakazu to byłoby łagodne rozstrzygnięcie z uwagi na Pana wysoki stopień nietrzeźwości, gdyż 1,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu to 2,7 promila alkoholu we krwi. Jest spore ryzyko, że Sąd wymierzy Panu zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 5 lat.

 5. sagan pisze:

  Chciałem zapytać czy po jednym piwie 4,5% może wykazać na alkomacie 0,8promila?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, gdyby podał mi Pan dodatkowe informacje, to jest: płeć kierowcy, waga kierowcy i czas, jaki minął od zakończenia spożycia przez niego piwa o objętości alkoholu 4,5% do zbadania jego trzeźwości, wówczas mógłbym panu precyzyjnie, na podstawie tzw. wzoru Widmarka obliczyć jakie stężenie alkoholu osiągnie ten kierowca po spożyciu zadeklarowanej ilości alkoholu.

   Bez tych informacji mogę wstępnie ocenić, że wypicie jednego piwa o objętości alkoholu 4,5% nie mogło spowodować stanu nietrzeźwości wynoszącego 0,8 % alkoholu we krwi (czyli 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Do osiągnięcia tego stanu nietrzeźwości są potrzebne bardziej 2 piwa.

 6. Rysiel pisze:

  Jak potraktuje sąd człowieka który miał 0,8 promila ale jechał rowerem z napędem spalinowym (1 km), wpadł do rowu i stracił przytomność, policja zabrała prawo jazdy i kolegę czeka sąd.

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   to jaką odpowiedzialność poniesie osoba zależy od tego czy pojazd, którym się poruszała był pojazdem mechanicznym czy też nie. Jeżeli pojazdem był klasyczny rower, przy którym silnik sprawuje funkcję wyłącznie pomocniczą i rower posiadał pedały to wówczas nie jest pojazd mechaniczny w rozumieniu prawa karnego. W takim przypadku osoba, która prowadziła taki pojazd pod wpływem alkoholu popełniła wykroczenie z art. 87 par 1a, za które może być orzeczony wyłącznie zakaz prowadzenia de facto rowerów i zatrzymane prawo jazdy powinno zostać zwrócone.

   Natomiast jeżeli omawiany pojazd był pojazdem mechanicznym (wpis w dowodzie rejestracyjnym jako motorower nie czyni z niego motoroweru) tj. motorower, który wygląda jak skuter, wówczas osoba taka popełniła przestępstwo jazdy pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, 5 tys świadczenia pieniężnego oraz kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu.

 7. anonim pisze:

  Witam, policja zatrzymala mnie idacego chodnikiem ponieaz wczesniej jadac autem zadzwonil ktos ze zgloszeniem na policje ze jade niepewnie droga. Auto zostawilem na poboczu wypilem cwiartke wodku potem piwo idac chodnikiem. Mialem w wydychanym powietrzu 0,75 mg/l potem drugie badanie 0,69 mg/l. Prosze o porade co moga mi grozic

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   zadeklarowana przez Pana ilość spożytego alkoholu wskazuje, że stężenie (przyjmując uśrednione wartości) powinno wynosić około 1,0 mg/l. Jednakże biorąc pod uwagę czas wchłaniania alkoholu, który wynosi około 30-90 minut oraz spalanie alkoholu po tym czasie na poziomie 0,1 mg/l na godzinę to można wstępnie przyjąć, że alkohol musiał Pan spożyć 3 godziny po wyjściu z samochodu. Na takie okoliczności wskazują wyniki w tendencji spadkowej I pomiar 0,75 II pomiar 0,69.

   Wobec powyższego jeżeli taka sytuacja faktycznie miała miejsce, wówczas powinien Pan zostać uniewinniony od czynu, gdyż nie prowadził Pan (zgodnie z Pana opisem) samochodu w stanie nietrzeźwości. Oczywiście organy ścigania powinny powołać biegłego toksykologa na okoliczność ilości spożytego alkoholu oraz czy jest możliwe, że mógł Pan spożyć ten alkohol w deklarowanych przez Pana okolicznościach. Natomiast gdyby tak się nie stało, wówczas Pan powinien taki wniosek dowodowy złożyć na poparcie Pana twierdzeń co do ilości, czasu i miejsca spożytego alkoholu.

 8. Rafik pisze:

  Witam
  Właśnie dostałem Wyrok Nakazowy miałem 0,47mg/l i dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 4 lata czy jest jakaś możliwość żeby skrócić ten wyrok

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, 4 lata zakazu prowadzenia pojazdów przy najwyższym wyniku 0,47 mg/l alkoholu to surowy wyrok.

   Przed zaostrzeniem przepisów Kodeksu karnego w lipcu 2015r.,za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu przy wyniku do 1 promila Sądy najczęściej orzekały 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Od lipca 2015r. zmieniły się przepisy, od tego czasu minimalny zakaz prowadzenia pojazdów w wyroku skazującym za przestępstwo kierowania samochodem pod wpływem alkoholu wynosi 3 lata.

   Obecnie, przy wyniku do 1 promila alkoholu we krwi Sądy najczęściej wymierzają zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. W Pana sprawie Sąd orzekł 4 lata zakazu prowadzenia pojazdów. To oznacza, że albo w Pana sprawie wystąpiły okoliczności obciążające, np. duża ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu przy dużym natężeniu ruchu, albo trafił pan na surowego sędziego.

   Może Pan złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od daty odebrania wyroku, a potem złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i orzeczenie krótszego zakazu prowadzenia pojazdów, np. na 1 rok (więcej na ten temat w artykule Sprzeciw od wyroku nakazowego wraz z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu albo wniosek o dobrowolne poddanie się karze z najkrótszym zakazem prowadzenia pojazdów, jaki może zostać wymierzony w wyroku skazującym, czyli 3 lata

 9. Stena pisze:

  Wiram.dzis byłem na policji zaproponowano mi 3lata zakazu prowadzenia pojazdu 5000 tys i kara grzywny 1000zl grzywny,za0.27p.czy mogę się starać o warunkowe umorzenie,nigdy nie byłem karany,prowadzę tryb życia normalny,byłem kierowca wzorowym.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, z Pana wpisu zrozumiałem, że został Pan zatrzymany przez Policję do kontroli trzeźwości, zaś najwyższy wynik badania Pana alkomatem wyniósł 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W konsekwencji w ciągu kilku dni po postawieniu Panu zarzutu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia przeciwko Panu (jako oskarżonemu) o przestępstwo z art.178a par. 1 k.k.

   Ma Pan 2 możliwości:

   1. złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego o zarzucane Panu przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu na okres próby, np. 1 roku, orzeczenie wobec Pana świadczenia pieniężnego (trzeba wskazać kwotę, np. 3000 zł. lub inną – to zależy od Pana dochodów i majątku) i o nieorzekanie wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. W tym wypadku nie kwestionuje Pan popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i wyników badania alkomatem, a Pana celem jest zachowanie czystej karty karnej i przekonanie Sądu do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów. Więcej na ten temat przeczyta pan w artykule warunkowe umorzenie postępowania za jazdę samochodem po alkoholu oraz w artykule warunkowe umorzenie postepowania o przestepstwo kierowania samochodem pod wpływem alkoholu po zaostrzeniu przepisów Kodeksu Karnego

   2. złożyć do Sądu wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej zarzucanego Panu czynu z przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. na wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. i jednocześnie wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego do spraw maszyn i urządzeń celem wykazania, że rzeczywisty błąd pomiaru alkomatu użytego do badania pana trzeźwości wynosi +/- 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym wypadku pana celem jest przejście z przestępstwa na wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu – wówczas Sąd może nie orzekać wobec pana zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w., al;bo orzec zakaz na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W tym przypadku kwestionuje Pan fakt popełnienia przestępstwa twierdząc, że popełnił Pan wykroczenie z uwagi na błąd pomiaru alkomatu. Wiecej na ten temat w artykule Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości przy najwyższym wyniku 0,28 mg/l alkoholu

 10. więch andrzej pisze:

  witam mam 59 lat pierwszy raz zdarzyło mmi się ze mnie zatzymali miałem 0,35 pro/l co mi grozi rozmawiałem logicznie mi nic nie było

  • Małgorzata Fil pisze:

   Za popełnienie przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi Panu kara co najmniej 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz co najmniej 5.000 z świadczenia pieniężnego. Z uwagi na uprzednią niekaralność i nieznaczne przekroczenie progu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za przestępstwo, może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, co pozwoli Pani na zachowanie statusu osoby niekaranej za przestępstwo oraz uzyskanie krótszego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (okres 1 roku lub 2 lat).

 11. Roman w. pisze:

  Witam dzis w pracy mialem kontrol alkomatem alko sensor IV
  bylem swierzo po sniadaniu i papierosku wynik wskazal 0.04 na urzadzeniu po okolo 15-20 min ponowiono wynik 0.03 czy po okolo godz wynik wyszedl 0.00 pytanie brzmi czy rozumiejac tabele przelicznikowa transcom international z 2005 roku gdzie wskazanie 0.048 mg/dm3 = 0.1 promila czyli moim zdaniem nie jest to ani wykroczenie ani przestepstwo. Zgodzi sie pan ze mna ?panie Mariuszu ?

  • Małgorzata Fil pisze:

   Ma Pan rację, w świetle prawa polskiego stan po użyciu alkoholu zaczyna się od 0,10 mg/l (czyli 0,2 promila), zaś stan nietrzeźwości powyżej 0,25 mg/l (czyli 0,5 promila).

 12. Katarzyna pisze:

  Witam, sytuacja wygląda następująco, jadąc pojazdem ok godz 10 rano odpisując na smsa zjechałam z drogi, na szczęście nic się nie stało, najechał na to zdarzenia Pan, którego wczesniej nie znałam, powiedział ze skoro nic się nie stało to po co wzywać policję, zawołał kogoś z okolicznej wioski i wyciągnał samochód, niestety nie nadawał on się do dalszej jazdy. Po tym zdarzeniu chciał odwieźć mnie do domu ale nie chciałam, bo jestem w ostrym konflikcie z mezem, toczy się kilka spraw sadowych. Podwiozl mnie na dzialkę mojego brata i posiedzial tam ze mną dla towarzystwa, strasznie telepalam się z nerwow wiec zaproponowal zebym wypila kilka kieliszkow wodki to sie uspokoje, tak tez się stało. Ok godz 13 zadzwoniłam po brata zeby po mnie przyjechał, w tym czasie o zdarzeniu dowiedział się mąż, brat odwiózł mnie do domu ok 14.30, weszłąm do domu i jeszcze otworzyłam butelkę wina. W tym czasie mój mąż zadzwonił po policję, że rozbiłam auto pod wpływem alkoholu, co jest niezgodne z prawdą. Ok 16,30 zabrano mnie na komisariat i przeprowadzono trzy próby dmuchania, w pierwszej, 0,96 inne rosły. Na policji zeznałam jak było wiec wysłali wyniki do biegłego sądowego, ku mojemu zaskoczeniu wg biegłego ok godz 10 miałąm 3 promile alkoholu!!!!!!!!!!! co jest rzeczą niemożliwą, o godz 9, 9,15 odwoziłam córkę do szkoły jak zawsze i byłam trzezwa na co są swiadkowie, jak wychodziłąm z pracy tez są swiadkowie, mając 3 promile to powinnam prawie niezyc, waze 56 kg, Jak to jest wogóle możliwe aby biegły uzyskał taki wynik, sprawa teraz pójdzie do sądu. Jak sie z tego bronić, jedynym świadkiem zeznającym przeciwko mnie jest mój mąż.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Katarzyno, bym mógł Pani pomóc musiałbym zapoznać z wydrukami z Pani badania trzeźwości alkomatem oraz opinią biegłego z zakresu toksykologii. Wówczas mógłbym ocenić wnioski biegłego toksykologa.

   Bazując na Pani opisie – Pani wyjaśnienia co do czasu spożywania alkoholu znajdują potwierdzenie w rosnących wynikach badania Pani trzeźwości. Zgodnie z nauką o toksykologi alkoholu, po zakończeniu spożywania alkoholu następują fazy: wchłaniania alkoholu do krwiobiegu, następnie faza wyrównywania stężenia alkoholu, a potem faza eliminacji alkoholu z organizmu człowieka. Pierwsza faza – wchłaniania alkoholu trwa od 30 minut do półtorej godziny – w zależności od warunków osobniczych, rodzaju alkoholu, spożywania alkoholu na czczo czy po posiłku. W tej fazie, co istotne w Pani sprawie, następuje wzrost stężenia alkoholu w wynikach badania trzeźwości alkomatem.

   Przechodząc już konkretnie do Pani przypadku: skoro pierwszy wynik badania Pani trzeźwości wyniósł 0,96 mg/l alkoholu, a następne wyniki były rosnące, to oznacza, że znajdowała się Pani w trakcie wykonywania badań trzeźwości przez Policję w fazie wchłaniania alkoholu, co z kolei oznacza, że zakończyła Pani spożywanie alkoholu niedługo – nie później niż półtorej godziny przed pierwszym badaniem trzeźwości. To potwierdza prawdziwość Pani wyjaśnień w zakresie czasu spożywania alkoholu.

   Tyle mogę podpowiedzieć bazując tylko na Pani opisie. Zaznaczam, że bez znajomości akt sprawy nie mogę być pewnym trafności moich wniosków.

 13. MałaMi pisze:

  Witam. Mój mąż został zatrzymany za jazdę po alkoholu. Miał 0,35 mg/l w wydychanym powietrzu, a następnie 0,27. Pięć lat temu również jechał pod wpływem,miał wtedy ponad 2 promile (kara finansowa oraz zatrzymanie prawa jazdy na rok). Jaka kara teraz mu grozi? Czy w związku z przeszłością będą traktować go surowiej,?
  Czy dla Sądu ma jakieś znaczenie fakt iż obecnie jest jedynym żywicielem rodziny, że mamy małe dziecko oraz że jestem w ciąży? Wiem że jest winny, ale 5 tys to dla nas duże pieniądze (jest możliwe rozłożenie na raty lub zmniejszenie wyroku?)

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, odpowiadając na Pani pytania:

   1. Poprzedni wyrok skazujący Pani męża za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości uległ już zatarciu, a więc definitywnemu wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego. To oznacza, że poprzednie skazanie Pani męża uważa się za niebyłe – jakby nigdy nie miało miejsca. W konsekwencji Prokurator i Sąd nie dowiedzą się, że Pani mąż w przeszłości prowadził samochód w stanie nietrzeźwości.

   2.Sposób życia osoby oskarżonej o przestępstwo, a więc posiadanie rodziny, utrzymywanie małoletnich dzieci ma znaczenie dla Sądu, tylko proszę pamiętać, by te okoliczności udowodnić, a więc dołączyć do sprawy karnej z pismem przewodnim: akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o tym, że jest Pani w ciąży, zaświadczenie o tym, że jest Pani bezrobotna, Pani oświadczenie, że mąż jest jedynym żywicielem rodziny.

   3.Przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego umożliwiają osobie skazanej złożenie do Sądu wniosku (już po prawomocnym zakończeniu sprawy) o rozłożenie na raty zarówno kary grzywny jak i świadczenia pieniężnego

   4. Doradzam, by Pani mąż skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i zapoznał się z aktami sprawy karnej, wykonał zdjęcia akt sprawy karnej, w szczególności dołączonych do niej wydruków z badania trzeźwości celem sprawdzenia, czy Policjanci wykonali jej poprawnie. Moje wątpliwości budzi bardzo duży spadek stężenia alkoholu u Pani męża z 0,35 na 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Taki spadek byłby możliwy, ale pod warunkiem, gdy pomiędzy tymi badaniami minęła co najmniej godzina.

 14. Krzysiek17 pisze:

  Witam, dziś koło 9 rano podczas rutynowe kontroli wyszło na alkomaci najpierw 0.16 A po 15 minutach 0.13. Alkomat wielokrotnie się zacinał więc poprosiłem o badanie krwi. Badanie krwi odbyło się 30 minut od ostatniego badania alkomatem. Ile może wynosić po takim czasie wynik krwi?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Krzysztofie, powinien się Pan spodziewać wyniku badania krwi na poziomie 0,15 promila ( a więc 0,07 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Wynika to zarówno z średniego przyjmowanego w toksykologi spadku stężenia alkoholu wynoszącego 0,10 do 0,15 promila na godzinę, jak i z dynamiki spadku stężenia alkoholu w Pana organizmie o 0,03 mg/l w 15 minut.

   Proszę tylko pamiętać, że chociaż wynik badania Pana krwi wyniesie poniżej 0,20 promila (o,10 mg/l w wydychanym powietrzu), to i tak zostanie postawiony Panu zarzut popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., gdyż aktualnie w orzecznictwie sądowym i toksykologi uznaje się badanie krwi i badanie wydychanego powietrza za równorzędne metody badawcze. Wyniki badania krwi nie są uznawane za „ważniejsze” od wyników badania trzeźwości alkomatem. Tylko wówczas, gdy wyniki badania krwi znacząco odbiegają od wyników badania trzeźwości analizatorem wydechu ( a więc różnica w wynikach nie może zostać wytłumaczona średnim tempem eliminacji alkoholu), tylko w takim przypadku (zwanym w toksykologi ponadnormatywnym spadkiem stężenia alkoholu) są podstawy do zakwestionowania i wyeliminowania wyników badania trzeźwości przy użyciu analizatora wydechu.

 15. Magda pisze:

  A jak przeliczyć na promile wynik z badania zawartości alkoholu we krwi . Krew pobrana w ambulatorium

 16. Krzysztof pisze:

  Witam. Wieczorem odwiedzilem znajomego zaproponowal piwo wiec odstawilem auto 300 metrow od domu. Wypylismy 4 piwa wracajac nie wiem po co chcialem odstawic auto na posesje policja zatrzymala mnie po 100 m. Wynik 0.97 mg. Jest mi strasznie przykro ze cos takiego mialo miejsce. Prosze o pomoc jak dalej dzialac w tej sprawie.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Krzysztofie, zostanie Panu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k.. Sprawa jest o tyle poważna, że choć w Polsce nikt nie idzie za to przestępstwo do zakładu karnego (poza przypadkiem popełnienia tego przestępstwa po raz kolejny z art.178 a par. 4 k.k.) to zakaz prowadzenia pojazdów orzekany za to przestępstwo wynosi co najmniej 3 lata. Ponieważ wynik badania Pana trzeźwości wyniósł 0,97 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc 2 promile alkoholu we krwi, to Prokurator zapewne będzie żądał wymierzenia Panu zakazu prowadzenia pojazdów na okres dłuższy niż 3 lata, np. 4 lub 5 lat.

   Jednym z najważniejszych argumentów działających na Pana korzyść jest bardzo krótki odcinek drogi, jaki Pan pokonał pod wpływem alkoholu (100 metrów) i bardzo niewielki odcinek drogi, jaki został Panu do przejechania (200 metrów). To sprawia, że pomimo wysokiego stężenia alkoholu w Pana organizmie ma Pan szansę na 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Zdaję sobie sprawę, że 3 lata zakazu wydaje się wiecznością i surową kara, ale przy 2 promilach alkoholu we krwi nie ma Pan raczej szansy na łagodniejsze rozstrzygnięcie.

   Dla zasady proszę się zapoznać z aktami Pana sprawy – będzie miał Pan do nich dostęp po przedstawieniu Panu na Policji zarzutu popełnienia przestępstwa, w szczególności z protokołem badania trzeźwości i dołączonymi do niego wydrukami z badania trzeźwości – po to, by sprawdzić, czy pomiary trzeźwości zostały wykonane prawidłowo.

 17. Bogdan pisze:

  Dzień dobry. Dzisiaj 22.12 myślałem ,że już nie mam w sobie alkoholu, ale jednak podczas kontroli wykazało 0,45. Ponad 10 lat temu miałem wstrzymane prawo jazdy za jazdę na rowerze. Jakie mogę mnie czekać konsekwencje? Fakt, faktem, że akurat miałem niedawno zabieg chirurgiczny zęba i bardzo mało jem a nawet nic, akurat dzisiaj nic nie jadłem, no i niestety (pomimo, że czułem się dobrze), wykazało, że jednak mam w sobie alkohol jak wyżej wspomniałem. Czy jest możliwość, aby się z tego wybronić korzystnie?

  • Witam, jeżeli jest Pan dotychczas osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, to aby uzyskać zakaz prowadzenia samochodów krótszy niż na 3 lata, powinien Pan wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego, bowiem tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania sąd może nie orzekać 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, a może orzec zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku lub 2 lat. Najlepiej jest złożyć do Sądu pisemny wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. We wniosku należy wykazać, dlaczego w Pana sprawie wydanie wyroku skazującego byłoby zbyt surowe w stosunku do okoliczności popełnionego przestępstwa oraz Pana właściwości i warunków osobistych oraz dotychczasowego sposobu życia. Więcej temat warunkowego umorzenia postępowania znajdzie Pan w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.