Czy za jazdę po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

Rate this post

Za jazdę po alkoholu Sądy zazwyczaj wydają wyroki skazujące oraz orzekają wobec nietrzeźwych kierowców zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, co grozi czasową utratą prawa jazdy. Jednakże nie zawsze prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wiąże się z utratą prawa jazdy.

W przypadku wykroczenia prowadzenia samochodu po alkoholu z art. 87 § 1 k.w. Sąd może na podstawie art. 39 § 1 k.w. nie orzekać wobec kierowcy zakazu prowadzenia samochodów.

Natomiast w przypadku gdy pijanemu kierowcy zostanie przedstawiony zarzut jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., wówczas Sąd może zastosować instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego i również odstąpić od orzeczenia zakazu.

W opisanych powyżej przypadkach kierowca będzie mógł ubiegać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, znajdującego się we właściwym wydziale komunikacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Czy za jazdę po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

 1. Damian pisze:

  Witam, 9 lipca 2015 roku zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem, w konsekwencji zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na 3 lata, grzywna 5000 + zawiasy. Wszystko zostało opłacone. Dodatkowo dostałem skierowanie na badania psychologiczne, które wykonałem, a pozytywny wynik dostarczyłem do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym. Co dalej? Czy 10 lipca 2018 roku, będę miał tylko i wyłącznie iść do wydziału komunikacji po pozwolenie na egzamin?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, powinien Pan jeszcze dostać z Wydziału Komunikacji skierowanie na badania lekarskie oraz skierowanie na kurs reedukacyjny dotyczący następstw prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Jeśli Pan nie otrzymał takiego skierowania, wówczas proszę się udać do Wydziału Komunikacji, by je odebrać. Po wykonaniu badania lekarskiego i uzyskaniu zaświadczenia o zakończeniu kursu reedukacyjnego może Pan zapisać się na egzamin na prawo jazdy po 09 lipca 2018r.

   Może Pan wcześniej wystąpić do Sądu o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez założenie blokady alkoholowej po połowie okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów, który u Pana już upłynął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *